Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Na zabytkowy łomżyński cmentarz powróciły odnowione nagrobki

Odnowione lub wręcz odtworzone nagrobki wojskowych, duchownych i osób zasłużonych dla miasta powracają na zabytkowy cmentarz w Łomży. To już tradycja kwest na liczącej ponad 200 lat nekropolii, że przed dniem Wszystkich Świętych pokazywany jest mieszkańcom efekt ich dobroczynności. Zebrane w 2017 r. ponad 40 tys. zł pozwoliły na odnowienie mi.in. pomnika generała wojsk carskich, a potem Wojska Polskiego - Stanisława Sylwestra Suryna.

 

Wybierając nagrobki do renowacji, uczczono także 100. rocznicę odzyskania niepodległości.
- Po raz pierwszy podjęliśmy taką decyzję, że poddajemy renowacji, a właściwie odbudowie nagrobki nie ze względu na wartość obiektu, a ze względu na osoby które spoczywają w głównej alei. Chodzi tu o nagrobki rodziny Kraszewskich i Jarnuszkiewiczów. Bardzo symboliczne dla Łomży w związku z odzyskaniem niepodległości, z rokiem 1918 - mówi koordynator organizowanej przez TPZŁ kwesty Józef Babiel.
Najwięcej odnawianych elementów to, już niemal tradycyjnie w ostatnich latach, krzyże i ogrodzenia wykonane z metalu. Nie inaczej jest w tym roku.
- Z połowy XIX w. nagrobek dwóch księży jest jedyny w swoim rodzaju na łomżyńskim cmentarzu. Takie żelazne, bardzo charakterystyczne krzyże, które wydobyliśmy z ziemi, a także kilka metalowych ogrodzeń nagrobków. To ogrodzenia kute, żeliwne. Jest ich na tym cmentarzu sporo i jeszcze sporo pracy nas czeka - dodaje Józef Babiel.
Organizatorzy kwest na ratowanie zabytków łomżyńskiego cmentarza zadbali także o nowe ogrodzenie dla pomnika płk. Michała Pławskiego. Teraz - by powrócił do świetności brakuje tylko owalnej fotografii, po której został ślad na obelisku. Stąd prośba od TPZŁ o kontakt do wszystkich, którzy wiedzą, gdzie zdjęcie takie można odnaleźć.
W tym roku kwesta przy wszystkich bramach cmentarza przy ul. Kopernika w Łomży odbędzie się 1. i 2. listopada.

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę