Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Osoby z chorobą nowotworową mogą liczyć na wsparcie lekarzy i terapeutów

Wszechstronną opiekę rehabilitacyjną, by wracać na rynek pracy, dostaną w Łomży pacjenci z chorobą onkologiczną. W szpitalu wojewódzkim otwarto tam we wtorek (25.09) punkt konsultacyjny rehabilitacji. To element programu realizowanego przez Białostockie Centrum Onkologii (BCO).

Takie punkty konsultacji działają już także w BCO, szpitalu ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem, sanatorium uzdrowiskowym w Augustowie - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w łomżyńskim szpitalu.

Ułatwić powrót do pracy

Punkty powstały w ramach "Programu rehabilitacji osób z chorobą onkologiczną ułatwiającego powrót do pracy", który realizuje BCO - jedyny szpital onkologiczny w Podlaskiem. Program jest dofinansowany z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 z puli na "Aktywne i zdrowe starzenie się". BCO wdraża go wspólnie z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku i szpitalem w Wysokiem Mazowieckiem. Łączna wartość programu to 9,5 mln zł.

Główny cel programu - rehabilitacja zawodowa i psychologiczna

Jak przypomina Białostockie Centrum Onkologii, główny cel programu to rehabilitacja zawodowa, ale także psychologiczna osób po chorobie onkologicznej, by mogły skuteczniej wracać na rynek pracy. Z pomocy mogą korzystać mieszkańcy województwa podlaskiego w wieku 20-64 lata, u których rozpoznano raka od 2016 r. Mogą liczyć na turnusy rehabilitacyjne (kilkudniowe w różnej formie: stacjonarnej, ambulatoryjnej), rehabilitację społeczną, pomoc psychologiczną.

Wsparcie lekarzy i terapeutów

Członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski powiedział dziennikarzom, że punkty konsultacyjne są w różnych miejscach w regionie. "Obserwujemy, że jest problem z powrotem tych osób na rynek pracy, ale chcemy też wspierać je tak naprawdę w różnych dziedzinach" - dodał. Podkreślał że ważna jest pomoc udzielona pacjentowi zarówno wtedy, gdy dowiaduje się, że jest chory, jak i później. W punkcie konsultacyjnym są lekarze, terapeuci. Przypomniał, że w ramach programu szkoli się również kadra medyczna. Stefan Krajewski powiedział, że w regionie w ostatnich miesiącach z pomocy w punktach konsultacyjnych skorzystało ponad 70 pacjentów, z czego 37 w Łomży.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Łomży Roman Nojszewski podkreślił wagę pomocy pacjentom "w tak ciężkim momencie, w którym czasami człowiek nie wie, co ze sobą zrobić". "A taka pomoc, taki punkt konsultacyjny, współpraca z Białostockim Centrum Onkologii (...) daje taką możliwość" - dodał. Przypomniał, że program będzie realizowany do 2021 r. Roman Nojszewski wskazał, że pomoc jest udzielana nie tylko na kilka miesięcy, bo przypadków chorób nowotworowych jest coraz więcej.

Duże zainteresowanie projektem

Lekarz Małgorzata Wagner-Oleszczuk, koordynator pionu onkologii w szpitalu wojewódzkim w Łomży, wskazała, że program ma innowacyjny charakter. "Czegoś takiego tutaj do tej pory nie mieliśmy, nie robiliśmy. Zainteresowanie jest duże" - mówiła. Dodała, że pomoc jest kompleksowa. "Poza leczeniem jest jeszcze pomoc psychologiczna, rehabilitacyjna. Jest to na pewno bardzo ważne w obecnym świecie" - dodała Wagner-Oleszczuk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę