Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pod głazem w parafii Krzyża Świętego w Łomży umieszczono ziemię z miejsc naznaczonych polską krwią

Dwie tuleje z ziemią zebraną z Gibraltaru i z powązkowskiej Kwatery na Łączce umieszczono pod głazem w parafii Krzyża Świętego w Łomży. - To forma hołdu dla tych, którzy zginęli dla Polski - mówi proboszcz ks. Andrzej Godlewski.

- Chcemy oddać cześć, hołd poległym za Polskę. Tym, którzy umierali za honor i ojczyznę. Było grono naszych parafian w Gibraltarze i wzięliśmy stamtąd garść ziemi. Z miejsca, gdzie zginął w katastrofie lotniczej generał Sikorski. I z Warszawy, z łączki tak zwanej, gdzie grzebano zamordowanych Polaków, w tych trudnych dla Polski latach 1945 - 1956 - mówi proboszcz.

Pomysł na stworzenie miejsca, w którym można gromadzić takie pamiątki narodził się spontanicznie pięć lat temu podczas wyprawy rowerowej zorganizowanej przez grupę parafian.

- Gdy pojechaliśmy do Katynia i Smoleńska, ktoś tam pomyślał, żeby wziąć ze sobą ziemię z tamtych miejsc, gdzie ginęli Polacy, gdzie oddawali swoje życie za wolną Polskę. I powstało takie miejsce. Mamy ziemię z Katynia, Smoleńska, spod Lenino, Monte Cassino, z Wiżaj, Nowogrodu, Westerplatte, z poczty gdańskiej - dodaje ks. Andrzej Godlewski.

W każdej kapsule, poza ziemią z miejsc naznaczonych polska krwią jest też opis dotyczący miejsca i okoliczności jej zdobycia.

Jak mówi ks. Godlewski, pomysłodawcy stworzenia takiego miejsca w sąsiedztwie Centrum Katolickiego przy ul. Zawadzkiej, zdobywają zawartość kolejnych tulej spontanicznie, bez planowania skąd jeszcze ziemia powinna trafić pod głaz z napisem "Zło dobrem zwyciężaj".


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę