Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Chemikalia porzucone na działce w Przytułach to farby, rozpuszczalniki i odpady chemiczne

Potwierdziły się wstępne informacje - chemikalia porzucone na działce w Przytułach to farby, rozpuszczalniki i odpady chemiczne - poinformował rzecznik prokuratury Okręgowej w Łomży prokurator Rafał Kaczyński. Substancje te są łatwopalne i mogą grozić wybuchem, jednak ekspertyza przysłana z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie wyklucza występowanie w nich metali ciężkich.

Prokuratura przesłała kopię tej ekspertyzy do Urzędu Gminy w Przytułach, który ma 30 dni na poinformowanie jakie kroki przedsięweźmie w celu likwidacji zagrożenia.

To jednak nie zamyka postępowania, prokuratura prowadzi także śledztwo w sprawie czy długotrwałe przechowywanie chemikaliów nie mogło zagrozić środowisku naturalnemu oraz życiu i zdrowiu ludzi.

W tym celu próbki gleby z sąsiedztwa składowanych pojemników bada łomżyńska delegatura Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki znane będą jeszcze w tym miesiącu.

Około 200 plastikowych i metalowych pojemników porzucono na prywatnej działce w miejscowości Przytuły Las przed rokiem. Po kilku miesiącach zwrócili na nie uwagę mieszkańcy okolicy obawiając się wpływu nieznanych substancji na swoje życie i zdrowie oraz na środowisko. Beczki i pojemniki zostały wówczas prowizorycznie zabezpieczone, a próbki ich zawartości przekazano do zbadania w Krakowie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę