Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 03 czerwca 2023 napisz DONOS@

Do wyboru 26 zadań z Budżetu Obywatelskiego 2019

Główne zdjęcie
Mariusz Chrzanowski i Andrzej Garlicki ogłaszają pomysły na budżet obywatelski

W Łomży po raz 6.mieszkańcy będą mogli wybrać w plebiscycie, które z inwestycji w mieście i na miejskim terenie za miejskie pieniądze poprowadzić w 2019 roku. Komitet koordynujący realizację Budżetu Obywatelskiego 2019 pod przewodnictwem wiceprezydenta Andrzeja Garlickiego ogłosił 24 propozycje z Budżetu Obywatelskiego i 2 z młodzieżowego BO. Przyszłoroczne wydatki z kasy miasta na te cele mają wynieść przynajmniej 2 miliony zł – po 500 tys. zł na Centrum, Łomżycę i Południe, czyli tyle samo, ile w roku 2018. Obywatele Łomży zazwyczaj chcą remontu chodnika i nowego parkingu. Nowum to ławeczkorzeźby z zacnymi łomżanami, jak Hanka Bielicka na Farnej.

Łomżę w BO 2019 podzielono terytorialnie i finansowo na trzy strefy, pozostawiając 400 tys. zł w rezerwie i 100 tys. zł na zadania młodzieżowego budżetu obywatelskiego. Jednym z nich jest nowe boisko do piłki ręczny plażowej za 100 tys. zł koło „Orlika” przy Katyńskiej, drugim – gra miejska za 50 tys. zł z poruszaniem się po Łomży i wykonywaniem poleceń dla zdobycia wiedzy i punktów.

Ogłoszenie propozycji BO 2019 w Domku Pastora poprowadziła Ewa Sznejder, naczelnik Centrum Współdziałania Społecznego, której i jej pracownikom podziękował za pracę przy opracowaniu BO prezydent Mariusz Chrzanowski. Przypomniał, że realizowane z funduszy miejskich inwestycje w budżetach obywatelskich zaczynały się od 300 tys. zł w 2014 r. i z roku na rok były coraz wyższe.

 

Propozycje dla Centrum

Komitet opiniujący propozycje BO 2019 zakwalifikował 8 inwestycji. Na bloku przy Dwornej 35 może pojawi się 20 – 30 rzeźb bohaterów z bajek Zbigniewa Herberta (25 tys. zł); a na kamieniczce przy Farnej 1 na płytach ceramicznych z bajek Themersonów (25 tys. zł). Jeśli autor „monitoringu osiedla nr 5” zgodzi się ograniczyć rozległość terenu dla zadania, może za 220 tys. zł powstać sieć kamer, np., między Dworną, Senatorską, Woziwodzką oraz Rybakami. Za 220 tys. zł może zostać przełożony historyczny bruk pochyłej ulicy Kapucyńskiej, biegnącej wzdłuż klasztoru Kapucynów do Centrum Rehabilitacji św. Rocha. Szkoda, że u zbiegu 3 ruchliwych ulic: Rybaków, Zdrojowej i Sikorskiego w kierunku nowego mostu na razie nie będzie sygnalizacji świetlnej ani budowy ronda, gdyż na jedno zadanie w BO można wydać do 220 tys. zł, natomiast taka inwestycja kosztowałaby – jak ocenia wiceprezydent – około 600 – 700 tys. zł. Propozycja rozstawienia ławeczek z rzeźbami zacnych łomżan ma się materializować w ten sposób, że na początek przy Domku Pastora na jednej zasiądzie sam pastor Kacper Mikulski (1840 – 1935), przyjaciel Józefa Piłsudskiego (1867 - 1935). Oprócz tego, miłośnicy historii miasta zaproponują 10 osobistości, aby obywatele wybrali dwie i za 220 tys. zł postawiono by trzy ławkorzeźby. Za 200 tys. zł może zostać zmodernizowany wjazd do bloków przy Nowogrodzkiej 6 od Stacha Konwy, gdzie parkują samochody nauczycieli i uczniów „Wety”. Gdyby autor propozycji za 50 tys. zł odrobinkę powstrzymał chęć stawiania zbyt drogich urządzeń, przy 3 Maja 2 mogłaby ucieszyć oko zieleń i huśtawka ogrodowa. Na trawnikach i łące bulwaru nad Narwią może stanąć ok. 30 stałych, pojedynczych i podwójnych leżaków do opalania.

 

Pomysły z Łomżycy

Dawna wieś podłomżyńska uzyskałaby utwardzone dojście od strony Łukasińskiego do SP nr 5, do której brama główna prowadzi od Polnej, kosztem 220 tys. zł. Za 50 tys. zł ulice: Kraska, Krucza i Poznańska mogą zyskać oświetlenie, słup ogłoszeniowy, wiaty przystankowe, oazy zieleni. Miejsca postojowe mogą pojawić się na uporządkowanych parkingach przy: Studenckiej i Wojska Polskiego w pobliżu przedszkoli „Ósemeczka” i „Pinokio” na „Bawełnie”. Nowy chodnik przy Bawełnianej kosztowałby 220 tys. zł; podobnie cenowo na Przytulnej i Miłej, jak z wjazdami na Łukasińskiego i Lipowej. Ciekawe, czy na boisko wielofunkcyjne przy Harcerskiej za 160 tys. zł starczy miejsca, bo 200 tys. zł ma wystarczyć na uporządkowanie mini bulwaru nad Łomżyczką z ławkami i lampami.

 

Zadania na Południu

W Parku Jana Pawła II za 220 tys. zł może powstanie plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych do korzystania z urządzeń dostępnych dotąd tylko dzieciom samodzielnym w poruszaniu. Chodnik w pasie drogowym ul. Łagody może kosztować 37 tys. zł, natomiast 170 tys. zł mini park przy Szosie Zambrowskiej na rogu z Piłsudskiego. Za 100 tys. zł obywatele Południa chcą modernizacji placu zabaw blisko bloków 3, 5, 7 i 9, co w połączeniu z zadaniem w okolicy za 60 tys. zł da sporą sumę na stworzenie przestrzeni czystej i przyjaznej najmłodszym. Za ponad 140 tys. zł możliwa jest przy SP nr 10 wymiana chodników ulicy Niemcewicza i Przykoszarowej. Budżet Obywatelski umożliwi za 196 tys. zł wymianę asfaltowej jezdni Prusa od Zawadzkiej do przedszkola nr 9. Ulica i parkingi przy Konstytucji 3 Maja 6, 8 i 9 także mają szansę, jeżeli w glosowaniu remont poprą mieszkańcy. Jedno zadanie dotyczy walk z wronami i kawkami (kawki są pod ścisłą ochroną) przy al. Legionów i ul. Kardynała Wyszyńskiego. Na niesprecyzowane tam działania może być do wydania 80 tys. zł.

 

Od 6. do 12. września jest czas na zgłaszanie protestów. Głosowanie na inicjatywy BO 2019 między 14. września a 4. października; wyniki 15. października. Zgodnie z ustawą o samorządzie, wielkość BO musi wynosić co najmniej pół procenta wydatków miasta z realizacji budżetu Łomży w 2018 r.

 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę