Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Co druga podlaska gmina nie zapewnia seniorom opieki

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Prawie połowa gmin z naszego regionu nie zapewnia seniorom opieki, mimo że należy to do obowiązków własnych samorządów. Podlaskie jest w niechlubnej czołówce obok takich województw jak: mazowieckie, łódzkie i świętokrzyskie.

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że skala problemu jest ogromna. Co piąta gmina w Polsce nie zapewnia seniorom opieki w miejscu zamieszkania.
W 2016 roku opieką domową w całym kraju objęto nieco ponad 1 procent osób powyżej 60. roku życia. Tymczasem liczba osób potrzebujących opieki środowiskowej wynosi około dwóch milionów i systematycznie rośnie - mówi prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.
Problemem jest to, że większość z 23 skontrolowanych gmin nie ma rozeznania w sytuacji i potrzebach osób starszych. Część nie potrafiła nawet określić, ilu seniorów mieszka na ich terenie - dodaje prezes Kwiatkowski.
Kontrolerzy NIK zwrócili uwagę, że część seniorów mogła nie otrzymać wsparcia, bo nie wiedziała o takiej możliwości.
W większości przypadków informacje o możliwości uzyskania pomocy zamieszczano na stronach internetowych ośrodków lub urzędów miast, w BIP czy na tablicach ogłoszeń w siedzibach tych jednostek. Taki sposób informowania podopiecznych, którzy są osobami starszymi i często nie korzystają z nowoczesnych technik komunikowania się, a nierzadko są też niesprawni ruchowo, może nie być skuteczny.
Z kontroli wynika, że usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania są najtańszą dla gminy formą pomocy seniorom. Przeciętny roczny koszt wsparcia usługami jednej osoby wynosił w latach objętych kontrolą - 2014-2016 około 5 tysięcy złotych, a w pierwszym półroczu 2017 roku nieco ponad 3,5 tysiąca złotych. Dla porównania, przeciętny roczny koszt pobytu seniora w Domu Pomocy Społecznej wynosi około 25 tysięcy złotych.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę