Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wystawa w Szepietowie, jak zawsze - udana

W ostatni weekend czerwca w Szepietowie królowały zwierzęta hodowlane. Na ringu wystawowym Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie prezentowały się najpiękniejsze sztuki zwierząt hodowlanych wielu gatunków. W związku z tym że na Podlasiu najbardziej rozwiniętą gałęzią rolnictwa jest mleczarstwo największą prezentowaną grupą zwierząt były krowy mleczne. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie równocześnie był organizatorem X Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego. W tym roku do Szepietowa przyjechali hodowcy bydła mlecznego ze wszystkich części Polski. O tytuły superczempionów, czempionów, i wice czempionów rywalizowały krowy i jałówki w kilku kategoriach wiekowych. Komisja oceniająca wybrała te z najlepszymi cechami bydła mlecznego, zwierzęta otrzymały tytuły, a hodowcy zyskali prestiż w branży.

Wśród prezentowanych zwierząt były również konie. Te reprezentacyjne zwierzęta zostały poddane szczegółowej ocenie, a najpiękniejsze wyróżnione. Równocześnie z Wystawą Zwierząt Hodowlanych odbyła się również VI Ogólnopolska Wystawa Królików Rasowych oraz IV Ogólnopolska Wystawa Drobiu Hodowlanego i Użytkowego im. Adama Medykiewicza. Wystawa królików cieszyła się wielkim zainteresowaniem nie tylko wśród dorosłych ale szczególnie wśród licznie odwiedzających Wystawę dzieci. Zachwyt odwiedzających wzbudziła również wystawa drobiu, na której oprócz drobiu użytkowego prezentowano ptaki na co dzień rzadko spotykane na polskich podwórzach.

Swój czas na Wystawie miała także młodzież która uczestniczyła w V Podlaskiej Szkole Młodych Hodowców. Kilka dni przed Wystawą uczestnicy przechodzili szkolenie ze sztuki fitterskiej, czyli prezentacji i przygotowania bydła do pokazów. Szkolenie obejmowało również takie zagadnienia jak żywienie i pielęgnacja w myśl zasady, że jedynie zdrowe zwierzę może się dobrze zaprezentować. Punktem kulminacyjnym były pokazy umiejętności uczestników szkoły podczas niedzielnego występu na ringu wystawowym. Pokaz przyciągnął tłumy zainteresowanych, którzy praktycznie do ostatniego miejsca zapełnili arenę PODR Szepietowo.

Dzieci w wieku 6-10 lat również mogły zaprezentować swe umiejętności w prezentacji zwierząt. Z wielkim zapałem i przejęciem oprowadzały swe cieliczki po ringu wystawowym. To właśnie dzieci wzbudziły największe zainteresowanie i otrzymały największy aplauz.

X Ogólnopolska Wystawa Zwierząt Hodowlanych i XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie to nie tylko pokazy zwierząt. Na terenach wystawowych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaprezentowały się setki firm ściśle oraz pośrednio związanych z rolnictwem. Zakres ofert był imponujący, od najmniejszych maszyn używanych w rolnictwie, do tych największych, przeznaczonych do dużych areałów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska producentów urządzeń udojowych, oraz firm związanych z genetyką zwierzęcą. Na wystawie nie mogło zabraknąć firm paszowych przedstawiających najnowsze trendy w żywieniu zwierząt hodowlanych. Stoiska firm zajmowały ponad 10 ha pól wystawowych PODR Szepietowo.

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie przygotował również bogatą i ciekawą ofertę edukacyjną. Oprócz doradców, którzy byli do dyspozycji wszystkich rolników, była również możliwość zwiedzania pól doświadczalnych, na których specjaliści PODR Szepietowo przeprowadzają doświadczenia uprawowe. Doradcy przeprowadzili również pokaz tłoczenia i estryfikacji oleju rzepakowego w Rolniczej Wytwórni Produkcji Biopaliw Płynnych przy PODR Szepietowo. Było można obejrzeć cały proces wytwarzania oleju z rzepaku oraz dowiedzieć się, jak taką tłocznię założyć i jakie  wymagania prawne należy przy tym spełniać.

Swoje stoiska informacyjno–promocyjne miały również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległe mu agencje rolnicze  (ARiMR, KOWR, KRUS). Była możliwość rozmowy z doradcami, oraz uzyskania aktualnych informacji z zakresu działalności poszczególnych instytucji.

Jak zwykle nie zawiedli regionalni artyści oraz producenci  podlaskich specjałów kulinarnych. Można było podziwiać bogatą podlaską sztukę i skosztować dań, z których słynie region.

Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie została uznana za kolejny sukces PODR Szepietowo zarówno przez wystawców, hodowców jak i zwiedzających.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę