Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 02 stycznia 2025 napisz DONOS@

Nuncjusz błogosławi Łomżę na 600-lecie od papieża Franciszka

- Cieszę się, że wszystkim tu zgromadzonym mogę przekazać błogosławieństwo w imieniu papieża Franciszka i poprosić Was o modlitwę w intencjach Ojca Świętego – mówił arcybiskup Salvatore Pennacchio (lat 66), nuncjusz apostolski w Polsce na wstępie mszy św. jubileuszowej w Katedrze z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łomży przez księcia Janusza I Mazowieckiego. Prezydent Mariusz Chrzanowski siadł w pierwszej ławie z przewodniczącym Rady Miasta Łomża Wiesławem Grzymałą, po tym jak z nuncjuszem, biskupem Januszem Stepnowskim i senator Marią Anders ciął wstęgę przy odrestaurowanym pomniku sprzed 104 lat Chrystusa z krzyżem na rogu ulicy Dwornej.

Nazwa ulicy wzięła się stąd, że w latach 1404 – 1421 budowano w Łomży dwór książęcy pomiędzy (obecnym) kościołem Panien Benedyktynek a III LO. Poprzeczną ul. Giełczyńską udekorowano na linkach trójkątnymi chorągiewkami w barwach miasta: żółtym, czerwonym, niebieskim; to przydało wrażenia odświętności. Przed pomnikiem Chrystusa, restaurowanym przez konserwatora zabytków Przemysława Adamowskiego, postawionym przez inż. Andrzeja Wszeborowskiego w tym tygodniu oraz nadzorującego proboszcza Mariana Mieczkowskiego, pomaszerował orszak. Najpierw 7 koni z kawalerzystami z Grabowa, Kolna i Ostrołęki, m.in., Ireneusz Mieczkowski i Mirosław Szczubełek, prezes Fundacji Oficerów Rezerwy RP.  Następnie 21-osobowa Łomżyńska Orkiestra Dęta, której ton nadał twórca Waldemar Borusiewicz, a hejnał Łomży odegrał syn Kamil. Dziesiątki sztandarów szkół i instytucji oraz korowód księży w złocistych ornatach i amarantowych narzutach poprzedzały biskupów: bp. Janusza, zastępcę Tadeusza i seniora Stanisława. Napis na frontonie z kamienia głosi: „W 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, w 600-lecie nadania praw miejskich Miastu Łomża ten postument ufundowany przed wiekiem na nowo stawiamy, by Chrystus Zbawiciel świata wskazywał drogę nowym pokoleniom. Mieszkańcy Łomży 2018”. Z tyłu cokołu od strony Katedry, na której działce w przestrzeni miejskiej świetlistym blaskiem jaśnieje pomnik, tabliczka z danymi historycznymi: „Figura pana Jezusa obmyślona środkami Ś.P. x. Wincentego Jodzewicza, zmarłego d. 18. kwietnia 1912. Piedestał zaś jest ofiarą Marcyanny i córki Janiny Olender 1914 r.”. Wczoraj ogrodniczki Zakładu Dróg i Zieleni sadziły na łukach rabaty aksamitki, szałwie i begonie. Tworzą różowo-żółto-fioletowy dywan z zieloną kurtyną roślin w tle. Nuncjusz Pennacchio (czyt. Penakjo) modlił się, aby Chrystus błogosławił tych, którzy pod tą statuą będą wzywać Jego imienia. Jeden z przechodniów na widok nuncjusza wykrzyknął zawołanie „Nolite timere”. Powitał tak arcybiskupa, który to „Nie lękajcie się” przejął od papieża Jana Pawła II, wyświęcającego go na biskupa w 1999.

Przed wojną w Łomży mieszkali Polacy i Żydzi
Kazimierz Kumiński (lat 90) i Halina Kumińska (lat 87) idą wolno, z laskami. Mają czworo dzieci, 12 wnuków i 8 prawnuków. - Przed wojną w 1939  przed tym pomnikiem modliłem się o zdrowie i przetrwanie, o pomyślność dla miasta i dobrą żonę – wspomina z uśmiechem 90-letni fryzjer, który mieszkał w kamienicach Godlewskich i Jakubowskich przy Polowej. - Pomniczek był biedny, szary, zasłonięty drzewami, teraz o niebo lepiej się prezentuje. Miałem 11 lat i Chrystus mi pobłogosławił.
Do rozmowy włącza się małżonka rodem z Chludni: - Zbudowaliśmy swe gniazdeczko, szczęśliwi z dzieci, wnuków i prawnuków. Szanują nas, my z przyjemnością spacerujemy jak po pałacu. Teraz nasza Łomża jest śliczna w porównaniu z powojenną: czysta, zadbana, kolorowsza  i bardziej ludna. Kazimierz pamięta, że przed wojną za 5 groszy kupowało się wiadro wody u woziwody, bo nie było wodociągu, i że po mieście jeździło tylko jedno auto: opel Niemca Wejmera (pisownia niepewna), mieszkającego przy Polowej i mającego drukarnię przy Wiejskiej. Katedrze też brakowało remontu.
- Nasze miasto Łomża stworzono nie tylko dla człowieka, ale i Bóg ma w nim przestrzeń – uczył w homilii bp Stepnowski. - W miastach, w których nie było przestrzeni dla Boga, zabrakło przestrzeni dla człowieka. Tego podczas II wojny światowej doświadczyła wspólnota żydowska, stratowana z powierzchni... Miasto nie jest z kamieni, ale z ludzi: z planami, z pragnieniami. Każdy zarząd stara się miasto upiększać, czynić wygodnym. Miasto nie jest naszą własnością, ale przyszłych pokoleń...
W środku nawy słuchała Agnieszka Muzyk, którą z godziny na godziny włodarz zwolnił po 3 i pół roku wiceprezydentury. Dzisiejszy jubileusz Łomży wykazał hipokryzję w starciu religii z polityką.  
15-letni Paweł Piaścik z pocztu sztandarowego PG 2 wyszedł z Olą Wacławek, osłabioną staniem w Katedrze. Z kazania zapamiętał, że miasto na skarpie nad Narwią widoczne jest od strony Piątnicy, Zambrowa, Ostrowi Mazowieckiej i Ostrołęki. - Rozświetlone nocą jest drogowskazem i znakiem życia – mówi mądrze Paweł w delikatnych promieniach słońca. - Łomża przegląda się jak w lustrze wiosną w rozlewiskach rzeki na łąkach piątnickich i wokoło Lasu Jednaczewskiego. Piękne miasto.

Komentarz na 600-lecie ks. Krzysztofa Chodkowskiego
„Gromadzimy się pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio, aby przez modlitwę i rozważenie słowa Bożego włączyć się w obchody jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Dokonało się to 15. czerwca 1418 roku za sprawą księcia Janusza I. „Przywilej prawa miejskiego chełmińskiego” sprawił, że osada, którą przez kilka wieków była Łomża, zaczęła się w pełni rozwijać, uwalniając się od wszelkich urysdykcji urzędników książęcych oraz ciężarów i danin na rzecz księcia. Nadanie praw miejskich było podstawą rozkwitu miasta, które w XVI wieku stało się miastem królewskim. Historię i teraźniejszość współtworzą wszyscy jego mieszkańcy. Odpowiadają za nią w równym stopniu władze miasta, jak i ci, którzy budują jej przestrzeń duchową, kulturalną i materialną. Historia Łomży, to także historia Kościoła katolickiego na tej ziemi, który przez setki lat prowadził i prowadzi ewangelizację jej mieszkańców.  To również umacnianie i obrona przez biskupów oraz kapłanów wiary i godności mieszkańców grodu nad Narwią, tak w czasie zaborów, II wojny światowej, jak też w latach komunizmu. Obchodząc jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży, dziękujemy dziś Bogu za piękną i bogatą historię naszego miasta i za ludzi, którzy ją tworzyli. Prosimy też Pana, za władze miasta i wszystkich mieszkańców, aby ten jubileusz stał się czasem refleksji nad naszą historią i przyszłością oraz impulsem do troski o duchowe i materialne dziedzictwo naszych ojców”. 

Mirosław R. Derewońko

Foto:
Foto: Kazimierz Kumiński (lat 90) i Halina Kumińska (lat 87)
Foto: Kazimierz i Halina Kumińscy z pierwszoklasistami SP4, wychowawczyni Monika Kowalska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę