Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Która kosiarka lepsza – spalinowa czy elektryczna?

Pielęgnacja ogrodu może być niezwykle wymagającym zajęciem. Jeżeli jednak będziemy mieć pod ręką odpowiednie narzędzia, zajmie nam ona o wiele mniej czasu. Tak jest w przypadku koszenia trawnika – dzięki właściwie dobranemu sprzętowi, zabieg przebiegnie sprawniej. Jaka kosiarka do ogrodu sprawdzi się najlepiej?

Jaka kosiarka do ogrodu - elektryczna czy spalinowa?

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, wyróżniamy dwa podstawowe typy kosiarek – elektryczne i spalinowe. Każdy z tych wariantów ma swoje zalety i wady, a wybór właściwego modelu uzależniony jest przede wszystkim od wielkości trawnika, naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Wśród podstawowych zalet kosiarki elektrycznej wymienia się:

 • lekką konstrukcję,

 • cichą pracę,

 • brak emisji spalin,

 • niższa cena zakupu,

 • brak konieczności kupowania paliwa.

Wszystko to sprawia, iż jest to wariant wygodny w użytkowaniu. Niestety z uwagi na coraz wyższe opłaty za energię elektryczną, kosiarka elektryczna wcale nie musi być tania w eksploatacji. Problemem jest również to, iż jej zasięg jest ograniczony długością kabla zasilającego. Co prawda, rozwiązaniem tego problemu jest stosowanie przedłużaczy, jednak może to przyczyniać się do spadku mocy.

Co więcej, kosiarka elektryczna jest mniej bezpieczna w użytkowaniu, gdyż może dojść do przypadkowego przecięcia przewodu zasilającego, co stwarza zagrożenie porażeniem prądem. Ponadto kabel może się plątać. Kosiarka elektryczna zwykle ma również ograniczony czas pracy, gdyż zbyt długotrwała jej eksploatacja może prowadzić do przegrzania silnika. Z tych względów coraz więcej osób decyduje się na zakup wariantu spalinowego. Wśród jego zalet wymienia się:

 • pełną mobilność – nie ma kabla zasilającego,

 • niezależność od dostaw energii,

 • większą moc,

 • bezpieczeństwo użytkowania,

 • wysoka wydajność i efektywność, która jest widoczna zwłaszcza w przypadku zróżnicowanego terenu i wysokiej trawy.

Nie oznacza to jednak, iż kosiarka spalinowa jest bez wad. Przede wszystkim wytwarza spaliny, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Co więcej, w porównaniu z wariantem elektrycznym jest cięższa i głośniejsza. Wymaga również konserwacji i zakupu paliwa. Jest także droższa w zakupie.

Pojawia się zatem pytanie: jaka kosiarka będzie lepszym wyborem. Zależy to przede wszystkim od powierzchni trawnika. Jeżeli ma on:

 • do 500 m2 – wówczas dobrym wyborem będzie wariant elektryczny,

 • powyżej 500 m2 – wtedy lepszym rozwiązaniem jest kosiarka spalinowa,

 • powyżej 3000 m2 – w takim przypadku dobrą opcją będzie traktorek spalinowy.

Jaka kosiarka spalinowa?

Jeżeli zdecydowaliśmy, iż w naszym przypadku lepiej sprawdzi się wariant spalinowy, pora na analizę podstawowych parametrów sprzętu. Przesądzają one o funkcjonalności, trwałości i komforcie użytkowania urządzenia, toteż warto na nie zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu. Chodzi między innymi o:

 • moc sprzętu i szerokość robocza – to dwa aspekty wpływające na wydajność urządzenia. Najoptymalniejsze kosiarki spalinowe zwykle oferują moc w przedziale 4-6 KM. Moc ta zwykle łączona jest szerokością koszenia wynoszącą około 50 centymetrów, co pozwala na skoszenie dużej ilości trawy w trakcie jednego przejazdu,

 • rodzaj silnika – na rynku dostępne są kosiaki spalinowe z silnikiem dwu- i czterosuwowym. Te pierwsze są głośniejsze, emitują więcej spalin oraz wykorzystują więcej paliwa. Mają za to większą moc i są lżejsze, toteż często stosuje się je na nierównym terenie. Kosiarki z silnikiem czterosuwowym zaś charakteryzują się mniejszą emisją spalin. Trudniej nimi jednak manewrować,

 • rodzaj rozrusznika – i tu ponownie mamy dwie możliwości: albo rozrusznik elektryczny, albo z linką. Bardziej praktyczna jest pierwsza opcja. Aby uruchomić silnik, wystarczy wcisnąć przycisk. W drugim przypadku konieczne jest energiczne pociągnięcie linką, do czego potrzeba siły.

Jaka kosiarka elektryczna?

Jeżeli jednak preferujemy sprzęt elektryczny, sprawdźmy przede wszystkim to, czy został wyposażony w system chłodzenia silnika. Dzięki niemu nie będziemy musieli się obawiać, iż podczas długotrwałej pracy dojdzie do przegrzania urządzenia, w efekcie którego musielibyśmy przerwać pracę. Decydując się na zakup kosiarki elektrycznej, zwróćmy uwagę także na inne parametry, w tym między innymi:

 • moc – na rynku znajdziemy urządzenia o mocy od 700 do nawet 2000 W. To, na jaką opcję się zdecydujemy, uzależnione jest przede wszystkim od rozmiarów trawnika. Te poniżej 1000 W sprawdzą się podczas sporadycznego użytku. Gdy wiemy, że sprzęt będzie wykorzystywany często, zdecydujmy się na moc w przedziale 1300-1600 W,

 • długość kabla zasilającego – wpływa ona na zasięg działania sprzętu, dlatego warto ją dopasować do rozmiarów trawnika, dzięki czemu nie będziemy musieli stosować przedłużacza. Jeśli jednak mamy średni ogród, i tak może się to okazać niezbędne.

Niezależnie od tego, na jaką kosiarkę się decydujemy, zwróćmy uwagę także na jej obudowę. Może być ona wykonana z plastiku i metalu. Oba te tworzywa charakteryzują się odpornością na uszkodzenia, jednak warianty z plastiku są lżejsze, co wpływa na większy komfort jazdy. Kosiarka ogrodowa powinna być również wyposażona w kosz, co pozwoli nam uniknąć pracochłonnego grabienia trawy.

Ciekawą opcją jest niewątpliwie kosiarka z funkcją mulczowania. Rozdrabnia ona część trawy i równomiernie pokrywa nią trawnik, w ten sposób naturalnie nawożąc posesję.

Podsumowując, kosiarka ogrodowa to niezwykle przydatny sprzęt, bez którego właściwa pielęgnacja trawnika jest wręcz niemożliwa. Przy wyborze urządzenia należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak dużym trawnikiem dysponujemy. Dzięki temu z łatwością dowiemy się, czy lepszym rozwiązaniem jest kosiarka elektryczna czy też spalinowa. Nie zapomnijmy jednak, iż liczą się również nasze indywidualne preferencje.

tekst płatny

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę