Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Tego nie da się zrobić?

Główne zdjęcie
W tym miejscu miałaby powstać fontanna

Po raz kolejny władzom miasta nie udał się przetarg na budowę fontanny, tężni i toalety w Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Choć był ogłoszony po raz szósty wpłynęła tylko jedna oferta, jedynie na jeden z obiektów i w dodatku wykonawca chce dużo więcej pieniędzy niż gotowe było zapłacić miasto. Realizacja pierwszego z „wielkich” projektów prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, staje więc pod coraz większym znakiem zapytania.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego zajmuje powierzchnię ok. 5,5 ha. Do niedawna przypominał tylko łąkę z kilkoma ścieżkami, ale w 2015 roku nowy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wyciągnął z ratuszowych półek przygotowany kilka lat wcześniej projekt i polecił „rewitalizację” parku. Wówczas argumentował, że w 2016 roku do Łomży przybędzie  prawdopodobnie kilka tysięcy gości z całego świata, którzy zjadą do Polski na Światowe Dni Młodzieży.  Głównym miejscem parku miała być „Ogród Papieski” z rabatami wypełnionymi białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, czyli kolorystyką bezpośrednio nawiązując do barw papieskich, oraz z 20 płytami granitowymi z najważniejszymi myślami świętego Jana Pawła II. Wiosną 2016 roku w ramach zlecenia podległe władzom miasta MPGKiM za 1,1 mln zł wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła w zachodniej części parku. Dalsze prace w parku ruszyły jesienią ubiegłego roku, po tym gdy miasto otrzymało niespełna 2 mln zł dofinansowania unijnego na dalszą rewitalizację parku wycenianą ok 5 mln zł. Międzyczasie władze miasta zmieniły projekt według którego powstaje park dodając m.in. nawodnienie, ale także fontannę i tężnię. Aby je zbudować trzeba rozebrać znaczną część tego, co polecono zbudować w 2016 roku. Problemem, którego póki co nie można pokonać, okazało się znalezienie firmy, która zbudowałaby je w granicach funduszy jakimi dysponuje Łomża. Przetargi były ogłaszane już sześć razy, ale albo nie było chętnych, albo ceny ofert były zbyt wysokie. 
Tym razem wpłynęła jedna oferta tylko na budowę fontanny w samym środku „Ogrodu Papieskiego”. Miasto na to zadanie chciało wydać 290 tysięcy złotych, ale wycena białostockiej firmy MK_Bud jest o blisko 200 tysięcy wyższa – 473 tys. 550 zł. Gdyby władze miasta zdecydowały się tyle pieniędzy wydać, fontanna w parku mogłaby wybić na wybory samorządowe na przełomie października i listopada tego roku. 
Warto dodać, że firma ta w Łomży buduje salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 7 i rozpoczęła remont Hali Targowej na Starym Rynku.
Zleceniami na budowę tężni i toalety wycenianych przez władze miasta na kwoty po 330 tys. zł nikt nie był zainteresowany. Zakładano, że wszystkie prace w parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma uda się zakończyć do lata przyszłego roku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę