Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

6 wieków Miasta

Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.

.........Wystawa przedstawia duchowe i materialne oblicze Łomży od początku XV wieku, kiedy Łomża zaczęła nabierać cech miejskich, czego potwierdzeniem było powołanie pierwszego wójta w 1400 roku, przeniesienie parafii ze Starej Łomży w roku słynnej bitwy grunwaldzkiej (1410), a w końcu – lokacja miasta na niemieckim prawie miejskim chełmińskim w 1418 roku. Poznawanie przeszłości Łomży rozpoczynamy jednak od czasów nam współczesnych, a tym samym podejmujemy podróż w głąb jej dziejów.

.........Od wieków centralną częścią miasta był Rynek wytyczony na początku XV wieku. W jego sąsiedztwie, na tzw. Popowej Górze, znajdował się nieistniejący dziś pierwszy kościół parafialny pw. NMP i św. Rozesłańców, a także wybudowana w 1525 roku najważniejsza w mieście świątynia pw. św. Michała Archanioła ufundowana przez ostatnich książąt mazowieckich.

.........Na wystawie można obejrzeć starannie dobrane eksponaty, na przykładzie których została przedstawiona historia Łomży na różnych etapach rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty związane z prawno-ustrojowym funkcjonowaniem Łomży jako miasta książęcego i królewskiego, a także obiekty związane z łomżyńską katedrą. Zaprezentowane są sylwetki osób dziś nieco zapomnianych, a szczególnie zasłużonych dla rozwoju naszego miasta (wójtowie, starostowie, prezydenci, ludzie kultury, społecznicy). Osobą taką jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której tytuł został zapożyczony do naszej ekspozycji. Jej integralną część stanowi wystawa „W rycerskim obozie”, przygotowana we współpracy z firmą Spes Medieval Market z Torunia. Przedstawia ona kulisy bitwy pod Grunwaldem, której skutki miały wpływ także na dzieje naszego miasta.

.........Wystawie towarzyszy publikacja „Dawna i teraźniejsza Łomża” autorstwa Leona Rzeczniowskiego (1818-1887), nauczyciela historii i geografii w pięcioklasowej Szkole Powiatowej w Łomży kierowanej wówczas przez Jakuba Wagę. Książkę wydano po raz pierwszy w 1861 roku w Warszawie. Reprint został przygotowany na podstawie egzemplarzy ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

Marta Gosk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
wt, 29 maja 2018 14:57
Data ostatniej edycji: pt, 01 czerwca 2018 11:05:40

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę