Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Szkoła podstawowa w Konarzycach obchodzi 100. rocznicę istnienia

Zaczęło się od determinacji mieszkańców i uporu jednego z nich, Władysława Szymańskiego - dzięki temu szkoła podstawowa w Konarzycach w gminie Łomża obchodzi setną rocznicę powstania.

 

Władysław Szymański lata I wojny światowej spędził na Białorusi, gdzie panował powszechny analfabetyzm, więc po powrocie do rodzinnych Konarzyc od razu rozpoczął starania o utworzenie szkoły w swojej wsi.

Zdecydowane działanie doprowadziło go - przez wszystkie szczeble urzędnicze - aż do Ministerstwa Oświaty, skąd przywiózł do Konarzyc pozytywną odpowiedź.

Początkowo nauka odbywała się w prywatnych domach, ale niemal od razu mieszkańcy rozpoczęli w czynie społecznym budowę od podstaw nowej szkoły. Budynek, najokazalszy w całej miejscowości dworek, oddano do użytku w 1928 r.. Po kolejnych rozbudowach i dobudowach, m.in. hali gimnastycznej, szkoła mieści się w nim do dziś.

Piętnaście lat temu szkoła przyjęła imię ppor. Jadwigi Dziekońskiej ps. "Jadzia" - urodzonej w Konarzycach kurierki i łączniczki w czasach II wojny światowej, którą w 1943 r., na białostockiej ulicy zastrzelili hitlerowcy.

Setna rocznica urodzin szkoły stała się okazją do spotkań i wspomnień wszystkich pokoleń uczniów, byłych i obecnych nauczycieli oraz członków rodziny - zarówno Władysława Szymańskiego, jak i ppor. "Jadzi".


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę