Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, a zakup mieszkania to często jedna z najważniejszych inwestycji w życiu. Jak przygotować się do zawarcia umowy kredytu hipotecznego? O czym pamiętać?
Kredyt hipoteczny tylko z wkładem własnym
W ostatnich latach polityka banków w zakresie kredytów hipotecznych uległa zaostrzeniu – wprowadziły one założenia Rekomendacji S, która została opracowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. W rezultacie z ofert banków zniknęły kredyty hipoteczne na 100 czy nawet 110% wartości nieruchomości. Dziś klienci zainteresowani skorzystaniem z kredytu hipotecznego muszą mieć wkład własny w wysokości co najmniej 20 proc. wartości nieruchomości.
Osoby, które nie mają oszczędności, a natrafiły na bardzo korzystną ofertę, w dalszym ciągu mają szansę otrzymać kredyt hipoteczny. Jest kilka sposobów, dzięki którym można zdobyć wymaganą kwotę wkładu. Najprostszą jest oczywiście pożyczenie potrzebnej kwoty – w ofercie firm pożyczkowych znajdują się pożyczki na wkład własny. Rozwiązaniem akceptowanym przez banki jest też zabezpieczenie kredytu hipotecznego nie tylko na nieruchomości, której zakup ma zostać sfinansowany z kredytu, lecz także na dodatkowej nieruchomości.
Spłać zobowiązania, aby podwyższyć zdolność kredytową
Karta kredytowa w portfelu, debet na koncie czy chwilówka – każde niespłacone zobowiązanie obniża zdolność kredytową. Aby ją podwyższyć, warto zrezygnować ze zbędnych produktów bankowych, np. wspomnianej karty kredytowej.
Klienci, którzy wzięli pożyczkę na wkład własny, również mogą podwyższyć swoją zdolność kredytową – wystarczy, że do kredytu hipotecznego przystąpi druga osoba uzyskująca dochody. Może to być np. współmałżonek lub rodzic.
Zadbaj o historię kredytową
Zdolność kredytowa to nie wszystko – bank bardzo dokładnie sprawdzi historię kredytową klientów starających się o kredyt hipoteczny. Osoby, które dotychczas nie korzystały z produktów bankowych, powinny zbudować pozytywną historię kredytową. Mogą to zrobić, zaciągając niewielką pożyczkę lub kupując np. drobny sprzęt AGD na raty. Po spłacie zobowiązania w BIK-u zostanie odnotowany stosowny wpis i będzie on widoczny np. dla banków.
Przed uruchomieniem starań o kredyt hipoteczny, warto też złożyć wniosek o raport do BIK-u. To sposób, aby sprawdzić poprawność zgromadzonych w bazie danych. Choć nie jest to częste, może się zdarzyć, że przy nazwisku pojawią się błędne informacje.
Zapoznaj się z ofertami banków
Gdy mowa o kredytach hipotecznych, to oferta banków jest bardzo bogata. Trzeba pamiętać, że nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu czy wysokości marży, przekładają się na ogromne kwoty, bo kredyt jest spłacany przez 10, 20 czy nawet 30 lat. Z tego względu dokładne przeanalizowanie ofert banków jest niezbędne. Jak to zrobić?
Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego. Specjalista zajmujący się doradztwem jest na bieżąco z ofertami banków, a to oznacza, że po przeanalizowaniu potrzeb i możliwości klienta, może wskazać najkorzystniejszą ofertę. Doradca może też reprezentować przed bankiem wnioskodawcę o kredyt, a nawet wynegocjować dobre warunki, na których kredyt zostanie uruchomiony.
Sprawdź, co możesz zrobić, aby kredyt hipoteczny był tańszy
Skorzystanie z doradcy finansowego jest o tyle dobrym pomysłem, że wskaże on rozwiązania, dzięki którym kredyt hipoteczny będzie tańszy. Przykładem jest choćby założenie rachunku bankowego w banku, w którym kredyt zostanie uruchomiony. Bardzo częstą praktyką banków jest obniżanie np. wysokości marży klientom, którzy zdecydują się na inne produkty bankowe.
Jeżeli nie chcesz żałować podjętej decyzji, nie obejdzie się bez dokładnej analizy ofert i przygotowania się do kredytu od strony formalnej. Wówczas jednak możesz liczyć na korzystne warunki i ratę kredytu, która nie będzie obciążeniem dla domowego budżetu.
tekst partnerski