Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Medale św. Izydora Oracza

Sławomir Łomotowski, dyrektor szkoły rolniczej w Marianowie oraz dr n wet. Roman Parzych, właściciel gabinetu weterynaryjnego w Zbójnej, znaleźli się w grupie uhonorowanych Medalem św. Izydora Oracza za szczególne zasługi w rolnictwie. Medale w niedzielę wręczył im arcybiskup Tadeusz Wojda Metropolita Białostocki. Taka uroczystość odbyła się już po raz czternasty, a w tym roku w ten sposób uhonorowano 15 osób i Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Uroczystość odbyła się w kościele Ducha św. przy ul. Sybiraków 2 w Białymstoku w sanktuarium Św. Izydora Oracza. Święty urodził się w Madrycie ok. 1080 r. Pochodził z ubogiej, ale szczerze religijnej rodziny, która z niewiadomych przyczyn przeniosła się na wieś. Bieda w domu zmusiła Izydora jako młodzieńca do pracy w charakterze parobka u zamożnego sąsiada, Jana Vargasa. Z tego czasu pochodzi piękna legenda: oskarżono Izydora, że za mało pracuje, a za wiele się modli. Zdziwiło to gospodarza, u którego pracował, gdyż zawsze powierzone mu prace były na czas dobrze wykonane. Postanowił jednak podpatrzeć. Ujrzał Izydora zatopionego w modlitwie i anioła, który za niego wykonywał orkę.
Izydor zasłynął z pobożności, z ducha pokuty i z uczynków miłosierdzia. Wszystkim, co w jego mniemaniu mu zbywało, choć sam ubogi, chętnie dzielił się z uboższymi od siebie. Zmarł około roku 1130. 
Św. Izydor Oracz doznaje szczególnej czci w Madrycie, gdzie w jego uroczystość urządza się wspaniałe celebry w kościołach oraz festyny na ulicach. Także w Polsce jako patron rolników doznawał kiedyś wielkiej czci. Od około dwudziestu lat jego kult jest przywracany, zwłaszcza w okolicach Białegostoku. 
Podczas uroczystości arcybiskup Tadeusz Wojda odznaczył dwie osoby - Jana Chrostowskiego, Konsula Honorowego Bułgarii we Wrocławiu oraz Stanisława Ignacego Mmoniuszko, rolnika z Janowa - medalem za szczególne zasługi na rzecz szerzenia kultu świętego Izydora Oracza.

relacja dr Emilian Kudyba
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę