Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Wnioski o dopłaty bezpośrednie do gruntów będzie można składać dłużej

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przesłało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu, w którym rolnicy muszą składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami termin ten upływa 15 maja, a minister Krzysztof Jurgiel zaproponował, aby wydłużyć go do 15 czerwca.

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW rolnicy w całej Unii Europejskiej mogą składać tylko w formie elektronicznej. W Polsce odbywa się to za pośrednictwem udostępnionej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa aplikacji eWniosekPlus. Okazuje się, że są coraz większe problemy z działaniem aplikacji i przeciążeniami systemu informatycznego ARiMR, dlatego samorząd rolniczy zwrócił się o przedłużenie o miesiąc terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Teraz na ten apel odpowiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który do konsultacji społecznych skierował projekt rozporządzenia przedłużający terminu złożenia wniosków o dopłaty bezpośrednie z 15 maja na 15 czerwca.  
W uzasadnieniu wniosku czytamy m.in., że „w związku z wystąpieniem trudności administracyjnych w niektórych państwach członkowskich, wynikających ze zmiany rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/2393 oraz utrudnień we wdrażaniu w pełni funkcjonalnego tzw. geoprzestrzennego wniosku o przyznanie płatności (GSAA), umożliwiającego składanie wniosków drogą elektroniczną, Komisja Europejska zdecydowała o możliwości wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2018 r. (...)”.
Komisja Europejska przedłuża termin składania wniosków maksymalnie do 15 czerwca „w związku z powyższym w projektowanym rozporządzeniu proponuje się przyjęcie 15 czerwca jako ostatecznego terminu na złożenie wniosków” - czytamy w uzasadnieniu.  - „Zaproponowany w rozporządzeniu termin zgodny jest z oczekiwaniami polskich rolników, którzy będą mieli więcej czasu na ich wypełnienie za pośrednictwem GSAA.”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę