Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Czy śledztwo ws. mordu w Jedwabnem będzie wznowione?

Główne zdjęcie
Pomnik w Jedwabnem

Śledztwo w sprawie mordu w Jedwabnem może zostać wznowione, jeśli pojawią się nowe okoliczności - powiedział wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi wiceprezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka, który powiedział w ostatnich dniach, że źle się stało, że ekshumacje przerwano. Śledztwo może być wznowione na wniosek prokuratora generalnego.

- Ja rozumiem wypowiedź zastępcy prezesa IPN profesora Krzysztofa Szwagrzyka jako zgłoszenie gotowości, że gdyby śledztwo zostało wznowione, to on jako dyrektor biura poszukiwań i identyfikacji, zajmującego się ekshumacjami, gotowy jest ją przeprowadzić. Jeśli taka będzie decyzja prokuratora, jeśli w ogóle śledztwo zostanie wznowione - to będzie nas obligowało do dalszych działań, zgodnie z tą kierunkową decyzją - powiedział wiceprezes IPN. - Z przekazów medialnych wiemy, że w sprawie wznowienia śledztwa do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości zwróciło się około 10 tysięcy osób - dodał Mateusz Szpytma.

Prace ekshumacyjne w Jedwabnem były prowadzone na przełomie maja i czerwca 2001 roku. W ramach śledztwa ustalono, że 10 lipca 1941 roku dokonano tam masowego zabójstwa co najmniej 340 Żydów.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę