Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Niebieska Łomża

Od kilku dni w Łomży powiewają niebieskie flagi zamontowane przy słupach oświetleniowych. To symbol Światowych Dni Świadomości Autyzmu, które w czwartek i piątek będą odbywały się mieście. Organizuje jej Fundacja DR OTIS, która w Łomży, ale także w Kolnie i Ostrołęce prowadzi placówki edukacyjne dla około 50 dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem. Będzie specjalistyczna konferencja, lekcje o autyzmie, ale także Niebieski Marsz ulicami Łomży i koncerty w hali SP 9 m.in. Arki Noego. - Poprzez tego typu imprezy chcemy pokazać, że osoby dotknięte autyzmem są wśród nas – mówi Robert Zwierzyński z Fundacji Dr Otis, podkreślając, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Dzień Świadomości Autyzmu na całym świecie obchodzony jest od 10 lat - 2 kwietnia. W Łomży o problemie autyzmu mówi się od kilku lat. Są organizowane specjalne konferencje, zajęcia dla rodzin z dziećmi autystycznymi i przygotowane odpowiednie sale pracownie także w niektórych  miejskich przedszkolach i szkołach. Obok nich na rzecz dzieci z autyzmem działa także m.in. Fundacja DR OTIS Doroty i Roberta Zwierzyńskich. Prowadzi ona w Łomży niepubliczne przedszkola „Nutka” i „Motylek”, oraz Szkołę Podstawowa Specjalna dla Dzieci z Autyzmem i Niepełnosprawnościami Sprzężonymi, w której uczy się kilkoro takich uczniów. Fundacja po raz kolejny organizuje też łomżyńskie obchody Światowych Dni Świadomości Autyzmu. W tym roku odbędą się one w czwartek i piątek. Pierwszego dnia zaplanowano specjalistyczną konferencję „Droga przez Autyzm” w Uczelni Jańskiego. Będzie można dowiedzieć się o symptomach i diagnozie autyzmu, o tym jak zajmować się autystycznym dzieckiem w okresie przedszkolnym, o zabawie inspirującej rozwój i codzienność autyzmu, oraz dojrzewaniu. Te ostatnie zajęcia poprowadzi dr Monika Pudło z Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. 
W piątek każdy będzie mógł wziąć udział w „Niebieskim Marszu”, który o godz. 13. sprzed kościoła Krzyża Świętego przy ul. Zawadzkiej i przejść do Hali Widowiskowo – Sportowej przy SP nr 9 ul. Ks Anny, gdzie odbywać się będą m.in. koncerty Arki Noego (16.30), Monika Kuszyńska z zespołem (18.00) oraz disco-polowej grupy Milano (19.00). 
- W trakcie imprezy wypuścimy w niebo także  600 niebieskich balonów napełnionych helem, co też ma symbolizować jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży – dodaje Dorota Zwierzyńska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę