Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Zidentyfikowano szczątki kpt. Władysława Dąbrowskiego z 71. pułku piechoty

Genetycy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie potwierdzili tożsamość jednego z żołnierzy ekshumowanych w styczniu w miejscowości Dmochy - Wochy (gm. Czyżew). To - tak jak przypuszczano kpt. Władysław Dąbrowski - dowódca I Kompanii CKM 71. pułku piechoty.

 

Na miejsce jego pochówku natrafił przypadkowo dziennikarz z Zambrowa, który w tej miejscowości szukał swoich przodków.
Podejrzenia, że jednym z dwóch pochowanych w zbiorowej mogile żołnierzy jest kpt. Dąbrowski pojawiły się już podczas ekshumacji. Szkielet miał uszkodzenia odpowiadające ranom oficera opisanym w dokumentach Niemieckiego Czerwonego Krzyża, w sąsiedztwie odnaleziono też fragment identyfikatora z pasującym do niego fragmentem nazwiska.
Badania DNA przeprowadzone przez zespół dr. Andrzeja Ossowskiego ze Szczecina potwierdziły te przypuszczenia -  mówi organizator ekshumacji Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.
Identyfikacja szczątków była możliwa dzięki badaniom porównawczym materiału genetycznego, który przekazali synowie oficera. Obaj już w styczniu byli przekonani, że odkryli miejsce pochówku swojego ojca. Bardzo nas to cieszy - mówi Jerzy Dąbrowski.
Uroczysty pogrzeb kpt. Władysława Dąbrowskiego na cmentarzu w Zambrowie odbędzie się prawdopodobnie na przełomie kwietnia i maja.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę