Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

W Andrzejewie i Szumowie uroczystości pochówku żołnierzy z 1920 r.

W gminach Andrzejewo (Mazowieckie) i Szumowo (Podlaskie) odbędą się w piątek (16.03) uroczystości związane z pochówkiem szczątków żołnierzy ochotników z 1920 roku. Odkryto je w listopadzie w czasie prac ekshumacyjnych w gminie Andrzejewo; spoczną na cmentarzu w Szumowie. Szczątki odnaleziono w czasie badań miejsc ostatnich walk 18. Dywizji Piechoty, we wrześniu 1939 roku wchodzącej w skład Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Narew". Projekt takich badań realizuje stowarzyszenie "Wizna 1939" wraz z samorządem gminy Andrzejewo.

 

To w ramach tych prac pod koniec listopada 2017 roku odnaleziona została zbiorowa mogiła, w której - jak się okazało po ekshumacjach i analizie antropologicznej - odkryto szczątki polskich żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami w sierpniu 1920 roku.
Okazało się, że to mogiła poległych w walkach, które miały miejsce 4 sierpnia 1920 roku pod Paprocią i Pęchratką (w okolicach Zambrowa, województwo podlaskie). Chodzi o żołnierzy 201. Pułku Piechoty (ochotniczego), którego główną siłę stanowili harcerze.
W oparciu m.in. o analizy antropologiczne ustalono, że w mogile było pochowanych dziesięciu żołnierzy, wśród nich jedna osoba w wieku 25-30 lat, osiem w wieku 17-20 lat i jedna w wieku 14-17 lat. Odnaleziono tam też np. polskie guziki z orłem, guziki od bielizny osobistej oraz złoty sygnet z oczkiem.
Uroczystości rozpoczęły się w czwartek wartą honorową przy trumnach. W piątek w Andrzejewie rady obu gmin (Andrzejewa i Szumowa) przyjmą wspólną deklarację, w której złożą hołd żołnierzom ochotnikom 201. Pułku Piechoty - jak napisano w przygotowanym projekcie dokumentu - "w większości ludziom bardzo młodym – harcerzom, studentom i uczniom, poległym w walkach lub bestialsko zamordowanym przez bolszewików w dniu 4 sierpnia 1920 roku na polach Pęchratki i Paproci".
Potem w kościele w Andrzejewie odprawione będzie żałobne nabożeństwo, a po nim szczątki zostaną przewiezione do - oddalonego o niespełna 20 km - Szumowa, gdzie na tamtejszym cmentarzu parafialnym zostaną pochowane w kwaterze wojennej żołnierzy 201. Pułku Piechoty.
Uroczystości odbędą się według ceremoniału wojskowego; honorowym patronatem objął je m.in. minister obrony narodowej i wojewoda podlaski. Wcześniej wojewoda wydał zgodę na pochówek szczątków na cmentarzu w Szumowie.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę