Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@

W Łomży nie nadużywają 500+

Świadczenia świadczenie wychowawcze 500+ w Łomży wypłacane są na około 6 400 dzieci. Pieniądze trafiają na konta ponad 4200 rodzin. Okazuje się, że w mieście praktycznie nie nadużyć. Z danych Urzędu Miejskiego wynika, że w Łomży nie ma ani jednego przypadku, w którym nastąpiłaby konieczność zmiany wypłaty świadczenia z formy gotówkowej na bezgotówkową. Poza tym jest tylko 12 rodzin, które nienależnie pobrały te świadczenia w latach 2016 - 2017. To 0,3% rodzin którym przyznano 500+.

Świadczenia wypłacane są w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. Po 500 zł miesięcznie wypłacane jest na drugie i każde kolejne dziecko do 18. roku życia dziecka. Uboższe rodziny mogą pieniądze otrzymać także na pierwsze dziecko. Warunkiem jest kryterium dochodowe 800 zł na członka rodziny lub 1200 złotych w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Po pierwszym okresie wypłacania świadczeń rząd wprowadził kilka zmian, które miały dotyczyć „likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk”. Chodziło przede wszystkim o to, aby wyeliminować rodziny z jednym dzieckiem, które świadczenia pobierały, mimo że miały wyższe dochody.
- W Łomży obecnie jest 12 rodzin, które nienależnie pobrały świadczenie wychowawcze 500+ w okresie zasiłkowym 2016/2017 - podał Łukasz Czech z ratusza. - Łączna kwota tych zobowiązań w miesiącu marcu br. wynosi 26 tys. złotych. 
Zobowiązania te z miesiąca na miesiąc maleją. W lutym odzyskano kwotę 5.800 zł. Powodem jest fakt, że należności mogą być potrącane z naliczonych do wypłat: świadczenia wychowawczego, wypłacanych świadczeń rodzinnych oraz wypłacanych zasiłków dla opiekunów. - Rodziny te mają ustalone prawo do świadczenia w obecnym okresie zasiłkowym, ponieważ spełniają ustawowe kryteria, w związku z powyższym kwota należności z miesiąca na miesiąc zmniejsza się – podaje Czech. 

Okazuje się, że w Łomży nie ma także rodzin, którym wypłata świadczenia 500+ byłaby zmieniana z formy gotówkowej na bezgotówkową. Wówczas rodziny zamiast pieniędzy otrzymują bony. Dzieje się tak, gdy gmina stwierdzi, że pieniądze są wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. Najczęściej w kraju powodem takiej zamiany był alkoholizm, zaniedbywanie dzieci, patologia, czy niezaradność. W Łomży takich przypadków nie stwierdzono i – jak podaje Czech - żadna z rodzin nie otrzymuje świadczeń w innej formie niż gotówkowa.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę