Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Obszar skażony ASF pod Śniadowem

Badania laboratoryjne potwierdziły, że w ciele dzika, który pał po zderzeniu z samochodem osobowym w okolicy Śniadowa stwierdzono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży wydał rozporządzenie określające środki jakie należało podjąć w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego. Określiło ono obszar skażony ASF obejmujący teren gminy Śniadowo.

Do wypadku auta osobowego ze stadem dzików doszło wieczorem w piątek 23 lutego. Jak relacjonowali strażacy ochotnicy ze Śniadowo przed  auto jadące drogą wojewódzką nr  677 w kierunku Łomży wyszło stado dzikiej zwierzyny. Mimo próby ominięcia dwa dziki  zostały potrącone. Na szczęście kierowcy samochodu nic się nie stało, ale obydwa dziki zginęły. Zabrali je pracownicy służby weterynaryjnych, a po badaniach specjalistycznych okazało się, że w ciele jednego wykryto wirusa ASF.  W konsekwencji   Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży musiał wydać rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie powiatu łomżyńskiego. Dokument wczoraj został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego i od dzisiaj obowiązuje wyznaczany na terenie całej gminy Śniadowo  obszar skażony ASF. 

Na obszarze tym zakazuje się:

 • przywożenia do gospodarstwa i wywożenia z gospodarstwa świń oraz materiału biologicznego świń bez zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łomży;
 • wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstw utrzymujących świnie tusz dzików, mięsa i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych pochodzących od dzików oraz produktów, pasz, substancji, sprzętu, materiałów, narzędzi i innych przedmiotów, które mogły zostać skażone wirusem choroby;
 • odławiania dzików;
 • prowadzenia działalności w zakresie skupu, obrotu i pośrednictwa w tym obrocie świniami pochodzącymi z obszaru gminy Śniadowo.
Rolnicy hodujący świnie muszą pamiętać  o obowiązujących zasadach i wymaganiach bioasekuracji:
 • zabezpieczenie gospodarstwa przed dostępem dzików (ogrodzenie, zamykane pomieszczenia inwentarskie);
 • zabezpieczenie paszy i materiału na ściółkę przed dostępem dzików;
 • maty dezynfekcyjne przed wejściami do pomieszczeń inwentarskich oraz zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem zwierząt domowych,
 • maty dezynfekcyjne na wjazdach i wejściach do gospodarstwa,
 • używanie oddzielnej odzieży ochronnej w pomieszczeniach dla świń,
 • zwalczanie gryzoni i owadów,
 • dezynfekcja pomieszczeń i sprzętu mającego kontakt ze świniami,
 • codzienne kontrolowanie stanu zdrowia świń oraz prowadzenie spisu świń wg grup wiekowych i produkcyjnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę