Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Sejmik chce wytępienia dzików w parkach narodowych

Główne zdjęcie
Ogniska ASF w Polsce - u świń (duże czerwone) i dzików (małe żółte) z lat 2017-2018

Sejmik województwa podlaskiego przyjął stanowisko w sprawie rozprzestrzeniania się ASF, w którym jest apel o skuteczne doprowadzenie do depopulacji dzika także na terenach parków narodowych. - Te obszary są wylęgarnią wirusa – mówił Mieczysław Bagiński, który przewodniczył wczorajszym obradom Sejmiku.

Stanowisko przyjęte przez Sejmik – większością 16 „za” koalicji PO-PSL, przy 7 głosach „przeciw” radnych z PiS - skierowane jest do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, oraz Ministra Środowiska. Radni województwa poza domaganiem się ograniczenia populacji dzików na terenach trzech parków narodowych funkcjonujących na obszarze województwa podlaskiego, gdzie nie można prowadzić polowań na te zwierzęta, wzywają rząd do rezygnacji z budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią. Ministerstwo rolnictwa, które dąży do jego budowy argumentuje, że zatrzyma ono chore dziki, które przedostają się do Polski z Białorusi.
- Płot będzie ogromnym kosztem – jego budowa, a on i tak nie zabezpieczy nas przed ASF, który już mamy w kraju na tak znacznej części – argumentował Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego. - Budowa płotu od Białorusi może mieć znaczenie polityczne, ale na pewno nie epidemiologiczne – poddawał podkreślając, że wirusa ASF przenoszą nie tylko dziki, ale np. także ptaki krukowate i przede wszystkim ludzie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę