Narodowy Program Trzeźwości
Zmniejszenie spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się oraz podniesienie wieku inicjacji alkoholowej to główne cele ogłoszonego Narodowego Programu Trzeźwości. Dokument powstał w Zespole Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, któremu przewodniczy bp. Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy w Łomży.
Ogłoszony w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu Narodowy Program Trzeźwości to drogowskaz dla wszystkich Polaków, nie tylko dla osób wierzących, ale dla wszystkich ludzi dobrej woli, jak ratować naszą Ojczyznę przed zniewoleniami – podkreślają członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, który przygotował opublikowany właśnie Narodowy Program Trzeźwości. Ma on być realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych.
Wśród wskazanych celów programu jest „uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21 roku życia”, czy obniżenie rocznego spożycia alkoholu na mieszkańca („per capita”) przynajmniej do połowy średniej światowej, czyli nie więcej niż 6 litrów;
- „Napoje alkoholowe nie są zwykłym towarem. Regulacje prawne na poziomie centralnym są niezbędne dla realizacji Programu. Państwo powinno komplementarnie i bardziej zdecydowanie korzystać z narzędzia, jakim jest regulacja rynku alkoholowego za pomocą cen i polityki fiskalnej” - czytamy w dokumencie.
zobacz: Narodowy Program Trzeźwości