Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nowoczesne samochody strażaków ochotników

Dwa fabrycznie nowe wozy strażackie otrzymały małe jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Drozdowie i Bronowie. To średnie samochody ratowniczo-gaśnicze w przypadku Drozdowa na podwoziu Volvo, a w Bronowie na podwoziu Iveco. Pierwszy kosztował ponad 750 tysięcy złotych, drugi ponad 710 tysięcy złotych. - Życzyłbym, aby Was nieszczęścia omijały, aby samochody wraz z drużynami strażackimi czuwały, ale nie musiały reagować – mówił Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA podczas uroczystości przekazania samochodów.

Nowoczesne samochody ratowniczo-gaśnicze jednostki OSP otrzymały dzięki wsparciu i współpracy pomiędzy samorządami gmin, a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod które podlega także Straż Pożarna.  
- Strażacy ochotnicy są zazwyczaj pierwsi na miejscu akcji, bo są najbliżej, ale są też ofiarni i zaangażowani – mówił wiceminister Zieliński podkreślając jednak, że byliby mało skuteczni, gdyby nie dysponowali odpowiednim sprzętem. - Dzisiaj przekazujemy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, jest on dobry, doskonały, ale jest też drogi – kosztuje kilkaset tysięcy złotych – dodawał dziękując samorządowcom – wójtowi i radnym – za współudział w zakupie samochodu.
Na nowy wóz strażacki dla OSP Drozdowo ministerstwo przekazało 347 tys. zł, gmina wydała ponad 405 tys. zł. a resztę - 4,6 tys. zł – to środki własne jednostki OSP Drozdowo.
- Mam głębokie przekonanie, że ta inwestycja będzie długo służyła naszym strażakom – mówił Krzysztof Kozicki, wójt gminy Piątnica. - Warto zabiegać o pozyskanie środków, a dzięki ministrowi Zielińskiemu mamy efekt w postaci wspaniałego samochodu – dodawał.
W OSP Drozdowie fabrycznie nowy wóz strażacki Volvo zastąpił używanego dotychczas 40-letniego Stara. Nowy wóz jest piękny, ale póki co – jak przyznają strażacy – nie mieści się w garażu remizy, którą trzeba będzie przebudować.
Uroczystość przekazania nowoczesnego wozu dla małej jednostki, która nie jest w Krajowy Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, była okazją do wręczenia strażackich medali i odznaczeń. Otrzymali je m.in. najmłodsi i najstarsi strażacy z Drozdowo. Druh Marek Ciuchnicki strażakiem ochotnikiem jest od 50 lat, a Zbigniew Świderski od 40 lat. 

Także w Bronowie na terenie gminy Wizna uroczystość przekazania nowoczesnego wozu strażackiego była okazją do podniosłej uroczystości. Strażacy ochotnicy otrzymali średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Iveco, który kosztował ok. 711 tysięcy  złotych. Pieniądze pochodziły z budżetu gminy Wizna – 411 tysięcy złotych i 300 tys zł z środków Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, bo ta jednostka jest jedną z trzech z gminy Wizna właczoznych w tę sieć. 
Przekazując samochód wiceminister Jarosław Zieliński dziękował strażakom ochotnikom za niesienie pomocy poszkodowanym. Podkreślał, że w Polsce jest nawet 600 tysięcy strażaków ochotników i mówił, że to „wielka rzesza ofiarnych ludzi”. Minister dziękował wójtowi gminy Zbigniewowi Sokołowskiemu i radnym, za dobrą współpracę i zrozumienie potrzeb społecznych. 
W trakcie uroczystości prezes OSP Bronowo Witold Marchelewski podkreślał, że jednostka powstała w 1933 roku i w tym roku obchodzi jubileusz 85-lecia. Podarowany nowoczesny samochód zastąpi Stara 244, który użytkowany był w tej jednostce od 1994 roku.  
W trakcie uroczystości wręczono również medale i odznaczenia dla wyróżniających się strażaków, a całą jednostkę Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych nagrodził złotym medalem za wieloletnią działalność.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę