Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego chcą poprawić stan mokradeł

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego próbują naprawić to, co zniszczył człowiek. Chcą zadbać o stan mokradeł w tzw. basenie środkowym Biebrzy. Na działania otrzymali 27 milionów złotych. To dotacja z Unii i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach projektu "Renaturyzacja sieci hydrograficznej w basenie środkowym doliny Biebrzy". To największy i najdroższy do tej pory projekt LIFE w historii parku.

 

Basen środkowy Biebrzy to część, która była najbardziej przekształcona i zniszczona przez człowieka. W XIX wieku budowano kanały, mosty i intensywnie meliorowano te tereny. Bagna zaczęły wysychać a wraz z tym ginęły unikalne gatunki ptaków i roślin. Parkowcy chcą teraz naprawić te błędy.
Dotychczas w ramach projektu park wykupił już 550 ha najcenniejszych gruntów w parku i poza nim. To głównie te na których żyją wodniczki, dubelty, orliki i wiele innych gatunków - mówi kierownik projektu Adam Bernatowicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
W ramach projektu wybudowano także wieże widokowe i dwie kładki turystyczne. Turyści mogą np. dotrzeć na niedostępne dotąd Uroczysko Dębiec.
Najważniejsze jednak zadanie w ramach projektu to renaturyzacja rzeki Ełk. Kiedyś łączyła się z Biebrzą. Dziś jest zarośnięta i parkowcy chcą udrożnić tam przepływ wody. To wiąże się jednak z uzyskaniem wielu pozwoleń m.in. na remont jazów czy poprawę linii brzegowej. Dlatego te prace rozpoczną się jesienią.
- W ramach projektu pracownicy parku prowadzą też działalność edukacyjną np. zajęcia dla dzieci i rolników, konferencje i spotkania - dodaje Małgorzata Stanek z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
- Bagna trzeba chronić, bo na świecie jest coraz mniej wody, a mokradła są jedynym naturalnym jej filtrem i rezerwuarem - mówi kierownik projektu Adam Bernatowicz.
Projekt ma zakończyć się w tym roku, ale jego uczestnicy liczą, że będzie przedłużony.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę