Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Komisarz wyborczy w Łomży zostaje

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wykaz siedzib 100 nowych komisarzy wyborczych. To konsekwencja nowelizacji kodeksu wyborczego. W województwie podlaskim, do tej pory było trzech, a teraz będzie czterech komisarzy wyborczych. Jeden z nich nadal będzie urzędował w Łomży.

Fragment nowego wykazu komisarzy wyborczych w Polsce
Fragment nowego wykazu komisarzy wyborczych w Polsce

W poniedziałek PKW podjęła uchwałę w sprawie określenia właściwości terytorialnej i rzeczowej komisarzy wyborczych oraz ich siedzib, a także trybu pracy komisarzy wyborczych. Załącznikiem do niej jest „wykaz komisarzy wyborczych, ich siedzib oraz powiatów i miast na prawach powiatu wchodzących w zakres ich właściwości terytorialnej”. Pod numerem 63 jest Komisarz Wyborczy w Łomży. Jego właściwość terytorialna, czyli obszar kraju, którym się zajmuje jest taka jak dotychczas - obejmuje miasto Łomżę i powiaty: grajewski, kolneński, łomżyński, wysokomazowiecki i zambrowski.

Zgodnie z nowelizacją prawa Państwowa Komisja Wyborcza powołuje 100 nowych komisarzy wyborczych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy na 5-letnią kadencję spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze oraz dających rękojmię należytego pełnienia tej funkcji. Kandydatów na komisarzy przedstawi Komisji minister spraw wewnętrznych i administracji. W przypadku uzasadnionych zastrzeżeń do kandydatów na komisarzy wyborczych, PKW niezwłocznie informuje o tym ministra, który wskazuje nowych kandydatów.  W przypadku niepowołania  komisarzy przez PKW, powoła ich minister.  Komisarze będą między innymi powoływać obwodowe komisje wyborcze i zarządzać druk kart do głosowania. Będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

zobacz:
Przez PiS Łomża straci komisarza?
Komisarz wyborczy w Łomży zostanie? Senat wykreśli kontrowersyjne zdanie w poselskiej ustawie


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę