Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 19 marca 2024 napisz DONOS@

Przez PiS Łomża straci komisarza?

- W Łomży zawsze od 1990 roku, od pierwszych wyborów samorządowych, był komisarz wyborczy – mówi Jerzy Antoni Dołęgowski, dyrektor łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - To byli sędziowie: Mirosław Trzaska, Włodzimierz Wójcicki, Eugeniusz Dąbrowski i teraz jest Jan Leszczewski. Niedługo jednak komisarza wyborczego w Łomży może nie być. To za sprawą przegłosowanych przez posłów PiS w ubiegłym tygodniu zapisów nowej ustawy „o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych”. Zgodnie z nią po jednym komisarzu ma być powołanym dla każdego okręgu wyborczego do Senatu, a w naszym przypadku okręg obejmuje Łomżę i Suwałki. Dziś są tu dwaj komisarze wyborczy więc któregoś trzeba będzie zlikwidować. Suwałki mają jednak „cięższe” argumenty niż Łomża.

Jerzy Dołęgowski, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łomży nie chce komentować zmian wprowadzanych przez parlamentarzystów. Podkreśla, że ustawa jest w trakcie procedowania – dziś trafia do Senatu – i mogą zostać w niej wprowadzone jeszcze zmiany.  
O tym, że Łomża może nie mieć swojego komisarza wyborczego też wyszło przy okazji wprowadzania zmian do przedstawionego przez grupę posłów PiS projektu ustawy. Początkowo proponowali oni powołanie komisarzy wyborczych w każdym z powiatów, ale w trakcie prac w Sejmie zmieniono zapis na: „Komisarzy wyborczych w liczbie 100, z uwzględnieniem § 2, powołuje na okres 5 lat Państwowa Komisja Wyborcza na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych, spośród osób mających wykształcenie wyższe prawnicze.” 
Ten „§ 2” dotyczy m.in. tego, że PKW określa „właściwość terytorialną komisarzy wyborczych i ich siedzibę, biorąc pod uwagę, że obszar działania komisarzy wyborczych odpowiada okręgom wyborczym określonym w załączniku nr 2 do kodeksu.”
Załącznik nr 2 do Kodeksy wyborczego to zaś podział Polski na okręgi wyborcze do Senatu. „Nasz” okręg nr 59 obejmuje obszary powiatów: augustowskiego, grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, monieckiego, sejneńskiego, suwalskiego, zambrowskiego oraz miasta na prawach powiatu: Łomżę i Suwałki.
I tu pojawia się problem. W każdym z tych miast jest osobna delegatura Krajowego Biura Wyborczego i powoływany jest osobny komisarz wyborczy. W Łomży obecnie to sędzia Jan Leszczewski, w Suwałkach to Danuta Zdzisława Poniatowska. Zgodnie z nowymi przepisami miałby zostać tu tylko jeden komisarz wyborczy, czyli drugiego trzeba będzie zlikwidować.
Teoretycznie można zlikwidować tego w Suwałkach, a nie w Łomży, ale są ku temu duże wątpliwości. Suwałki są większe niż Łomża. Według spisu wyborców na dzień 30 września 2017 roku w Suwałach jest 67 tysięcy 158 mieszkańców, a w Łomży tylko 59 tys. 513. Jest też inny argument, który  wydaje się „cięższy” gatunkowo.  Zgodnie z nowymi przepisami komisarzy wyborczych powołuje Państwowa Komisja Wyborcza, ale na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych – a wiceministrem w tym resorcie jest Jarosław Zieliński z Suwałk.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę