Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Biebrzański Park Narodowy przypomina o Światowym Dniu Mokradeł

Główne zdjęcie
Biebrzański Park Narodowy

Zatrzymują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodziom. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach na świecie. Jednymi z największych i najcenniejszych bagien na świecie jest Biebrzański Park Narodowy. Jego pracownicy co roku przypominają, dlaczego te tereny są tak ważne.

 

Przez wiele lat nie doceniano mokradeł. Uważano je za nieużytki i wiele bagien wyschło. Tylko w ubiegłym wieku powierzchnia takich obszarów zmniejszyła się o połowę. Do takiego stanu przyczyniły się m.in. melioracje czy regulacje rzek i potoków.
- Zanikanie mokradeł prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Znika naturalny filtr, wchłaniający szkodliwe substancje - dlatego nasze rzeki i jeziora są tak zanieczyszczone a naukowcy nie mogą poradzić sobie z sinicami. Ginie wiele gatunków zwierząt i roślin, zwiększa się też efekt cieplarniany. Wysuszone bagna to także ryzyko pożarów - mówi Adam Bernatowicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
O walorach bagien Biebrzański Park Narodowy przypomina cały czas. Jednak luty jest szczególnym miesiącem. Pracownicy parku prowadzą zajęcia w szkołach dotyczące terenów podmokłych, organizują spacery, gry i zabawy dla młodzieży. Promują też bagna w Warszawie. Co roku 2 lutego na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się konferencja  prowadzona przez pracowników Parku.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest na pamiątkę podpisanej w 1971 roku w mieście Ramsar w Iranie konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych, cennych dla ptaków. Polska jest wśród państw, które podpisały tę konwencję.

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę