sobota, 29 lutego 2020 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Biebrzański Park Narodowy przypomina o Światowym Dniu Mokradeł

Zatrzymują i oczyszczają wodę, przeciwdziałają powodziom. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest w 95 krajach na świecie. Jednymi z największych i najcenniejszych bagien na świecie jest Biebrzański Park Narodowy. Jego pracownicy co roku przypominają, dlaczego te tereny są tak ważne.

Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy

 

Przez wiele lat nie doceniano mokradeł. Uważano je za nieużytki i wiele bagien wyschło. Tylko w ubiegłym wieku powierzchnia takich obszarów zmniejszyła się o połowę. Do takiego stanu przyczyniły się m.in. melioracje czy regulacje rzek i potoków.
- Zanikanie mokradeł prowadzi do nieodwracalnych zmian w środowisku. Znika naturalny filtr, wchłaniający szkodliwe substancje - dlatego nasze rzeki i jeziora są tak zanieczyszczone a naukowcy nie mogą poradzić sobie z sinicami. Ginie wiele gatunków zwierząt i roślin, zwiększa się też efekt cieplarniany. Wysuszone bagna to także ryzyko pożarów - mówi Adam Bernatowicz z Biebrzańskiego Parku Narodowego.
O walorach bagien Biebrzański Park Narodowy przypomina cały czas. Jednak luty jest szczególnym miesiącem. Pracownicy parku prowadzą zajęcia w szkołach dotyczące terenów podmokłych, organizują spacery, gry i zabawy dla młodzieży. Promują też bagna w Warszawie. Co roku 2 lutego na Uniwersytecie Warszawskim odbywa się konferencja  prowadzona przez pracowników Parku.
Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest na pamiątkę podpisanej w 1971 roku w mieście Ramsar w Iranie konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych, cennych dla ptaków. Polska jest wśród państw, które podpisały tę konwencję.

 

200114015929.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę