Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Kilkadziesiąt „kradzieży” tożsamości w Podlaskiem w 2017 r.

Do kilkudziesięciu kradzieży tożsamości doszło w 2017 roku w Podlaskiem. Były to przeważnie przypadki podszywania się pod inne osoby - mówi rzecznik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadkom. Tomasz Krupa. Najczęściej policjanci mieli do czynienia z takimi przestępstwami, gdy oszust przychodził do banku z cudzym dowodem osobistym i próbował zaciągnąć kredyt. Przestępcy próbowali też wyłudzać tzw. ‘chwilówki’, czy podpisywać umowy na usługi telekomunikacyjne.

 

Kradzieże tożsamości to nie tylko sprawy związane z wyłudzeniami. Jak mówi radca Generalnego Inspektora Danych Osobowych Paweł Makowski, znane są przypadki, gdy nawet niewielki zestaw informacji, takich jak imię, nazwisko i zdjęcie posłużyły do otwarcia fikcyjnego profilu na portalu społecznościowym i przedstawiania jego rzekomego użytkownika w niekorzystnym świetle.
Jak dodaje radca GIODO najważniejsze, abyśmy mięli świadomość tego, co publikujemy w sieci, czy udostępniamy innym. To my sami jesteśmy odpowiedzialni za to, ile informacji o nas udostępniamy - dodaje Paweł Makowski przypominając, że jeżeli doszło do kradzieży tożsamości, organy ścigania takie jak policja i prokuratura, mają kompetencje i narzędzia do tego, aby ścigać oszustów.
Nie można też zapominać o tym, że w chwili zagubienia dokumentu tożsamości powinniśmy to jak najszybciej zgłosić organowi, który wydał dokument, a utraconą kartę płatniczą jak najszybciej zastrzec w swoim banku lub na uniwersalnej infolinii Związku Banków Polskich i NBP pod nr 828 828 828.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę