Władze województwa zatwierdziły program rewitalizacji miasta Łomży
Zarząd Województwa zatwierdził program rewitalizacji miasta Łomży. Dokument powstał w ubiegłym roku i m.in. wyznacza tzw. obszar zdegradowany, który miałby zostać objęty rewitalizacją. Program przedstawia działania naprawcze, jakie zamierzają podjąć władze miasta zarówno w sferze społecznej, jak też inwestycyjnej. Zatwierdzony przez władze województwa dokument będzie podstawą do ubiegania się o środki na działania rewitalizacyjne z funduszy unijnych.
Miasto Łomża to jedna 16 gmin w województwie, która ma zatwierdzony program rewitalizacji. Miejski obszar zdegradowany, który miałby zostać poddany rewitalizacji obejmuje powierzchnię ponad 220 hektarów i zamieszkiwany jest przez prawie 11 tys. osób, czyli blisko 20% mieszkańców Łomży.
Plan zakłada działania integrujące pokolenia, sąsiadów, zapobiegające przemocy, zajęcia dla seniorów, językowe dla dzieci, rozbudowę i odnowę pawilonów handlowych przy dworcu PKS, powstanie muralu historyczno-patriotycznego i innych murali upamiętniających ważne wydarzenia dla Łomży, remont zabytkowego budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, wykonanie i montaż mebli miejskich – „przysiadków” (dla osób niepełnosprawnych i starszych wzdłuż najczęściej uczęszczanych ulic), rozwój Centrum Integracji Społecznej, renowację Cmentarza Żydowskiego, instalacje artefaktów artystycznych w rejonie Starego Miasta.
Z komunikatu przesłanego przez Urząd Marszałkowskie wynika, że koszt tych zadań przekracza 4,7 mln zł, dofinansowanie z Unii, o które będą zabiegały władze miasta miałoby pokryć 4 mln zł.
Plan zakłada realizację również czterech przedsięwzięć uzupełniających: poprawę infrastruktury drogowej oraz dostępności komunikacyjnej, ożywienie inwestycyjne obszaru rewitalizacji, inwestycje w przestrzeń publiczną i infrastrukturę społeczną oraz mieszkalnictwo.