Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Szansa na zieleń w parku

Główne zdjęcie
Tak pierwotnie wyglądał projekt Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma przy ul. Zawadzkiej i Prusa. W projekcie tym dokonano kilku zmian. Główne dotyczą budowy w środku kręgów w zachodniej części parku tężni i fontanny.

Trzy firmy złożyły oferty w odpowiedzi na miejski przetarg na założenie zieleni w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma w Łomży. Dwie z nich są zainteresowane zleceniem jedynie na zachodnią część parku, a jedna także na wschodnią. W sumie miasto na posadzenie w parku blisko 500 drzew liściastych i iglastych, blisko 60 tysięcy krzewów, oraz 25 tysięcy bylin, założenie trawników i łąki kwietnej oraz ich pielęgnację przez pierwsze dwa lata chciało wydać ok. 1,9 mln zł. Ceny z ofert są do tego zbliżone, a wszystkie firmy wyraziły gotowość zakończenia prac latem przyszłego roku.

Park Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma znajduje się pomiędzy ulicami Zawadzką, Prusa i Wyszyńskiego i zajmuje powierzchnię około 5,5 hektara. I choć park ma już ponad 20 lat dotychczas przypominał raczej łąkę poprzecinaną wydeptanymi dróżkami, dwoma alejkami. W 2016 roku za ponad milion złotych w zachodniej części parku wykonano alejki i zbudowano charakterystyczne koła w miejscu, gdzie zaplanowano tzw ogród papieski. Dalsze prace były uzależnione od pozyskania dofinansowania i te udało się zdobyć latem ubiegłego roku. Na rewitalizacje parku miasto otrzymało niespełna 2 mln zł z unijnych środków. Założenie zieleni w parku jest jedną z czterech części na jakie podzielono inwestycję. Miasto do kilku miesięcy usiłuje – póki co bezskutecznie - znaleźć wykonawcę na budowę parkowej infrastruktury m.in. dobudowę alejek, budowę nawodnienia, monitoringu, ale także fontanny i tężni, pod których budowę trzeba będzie rozebrać znaczną część tego, co zbudowano w 2016 roku. Oferowane przez wykonawców ceny dotychczas były znacząco wyższe niż liczyli miejscy urzędnicy. Podobnie było także w poprzednim przetargu na wyłonienie wykonawcy zieleni. Oferta jedynej firmy, która przysypiała do przetargu była o około 600 tys. zł za wysoka. W drugim przetargu władze miasta zdecydowały się rozbić to zadanie na dwie części i dołożyć do zadania 200 tysięcy złotych do kwoty 1 880 tys. zł . Tym razem oferty wpłynęły trzy. Dwie firmy zainteresowane są tylko realizacją pierwszej części, czyli posadzenia 130 drzew, 20 tysięcy krzewów, 19 tysięcy bylin i 3,3 tysiąca krzewów liściastych  żywopłotowy i pielęgnacja tego przez dwa lata w zachodniej części parku. Na tę część miasto zaplanowało 750 tys zł, a ich oferty opiewają na 670 tys. i 950 tys. zł. 
Trzeci firma złożyła oferty na zadanie pierwsze - za 777 tys. zł - i drugie z cena 1,166 mln zł. W ramach zdania drugiego które we wschodniej części parku miałoby zostać posadzonych 350 drzew, ponad 32,5 tys. krzewów, niemal 6 tys. bylin i blisko 4 tys. krzewów liściastych  żywopłotowy oraz wykonanie trawników i łąki kwietnej (pow. ok. 1,3 ha). Na te nasadzenia i pielęgnację roślin przez dwa lata miasta chce przeznaczyć 1,13 mln zł. 

Rozbieżności w cenach oczekiwanych i oferowanych tym razem nie są duże, dlatego pojawia się nadzieja, że przetarg uda się rozstrzygnąć. Jeśli tak się stanie setki drzew, dziesiątki tysięcy krzewów i byli oraz kolorowe łąki w parku Jana Pawła II Papierza Pielgrzyma w Łomży będziemy mogli podziwiać latem 2019 roku. Firmy jako datę zakończenia prac dla zadania nr 1 podały 30. czerwca, a dla zadania nr 2 30. lipca 2019 roku. Oczywiście wcześniej musi zostać wyłoniony wykonawca, który zbuduje parkową infrastrukturę – choćby brakujące alejki we wschodniej części i nawodnienie, bo bez tego nie sposób nawet wyobrazić sobie prawdziwego Parku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę