czwartek, 26 kwietnia 2018 napisz DONOS@

„Prześwietlają” Plac Kościuszki

- Korzystamy z łagodnej zimy i porządkujemy zieleń – mówi Mariusz Zapert, zastępca dyrektora Miejskiego przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Teraz jest dobry czas, aby wyciąć stare, schorowane lub obumarłe już drzewa, usunąć suche gałęzie czy mocno przyciąć krzewy. Robimy to kompleksowo, aby za jakiś czas nie musieć wracać w to samo miejsce – opowiada tłumacząc wtorkowy „najazd” kilkunastu pracowników zieleni miejskiej na Plac Kościuszki, którego środek gęsto porośnięty był drzewami i krzewami.

Na zielonym skwerze w środku ronda na Placu Kościuszki przez cały wtorek pracowało kilkanaście osób wykorzystując piły spalinowe, zwyżki, sekatory, rębaki i grabie... Pod ostrzem padały nawet pokaźnych rozmiarów drzewa.
- Jesienią przeprowadzany był kompleksowy przegląd drzew rosnących w mieście podczas którego oceniano ich stan i ustalano co z nimi zrobić. W konsekwencji wystąpiliśmy o zgodę na wycięcie 61 drzew. Na 50 otrzymaliśmy już zgodę, a na 11 kolejnych jeszcze czekamy – tłumaczy Mariusz Zapert z MPGKiM podkreślając, że to przede wszystkim drzewa w obszarach chronionych czyli np. miejskich parkach i na skwerach. - Oczywiście za każde wycięte drzewo odsadzamy co najmniej jedno nowe – zaznacza dyrektor. 
Przy okazji wycinania strach, schorowanych drzew wykonywane są też zabiegi pielęgnacyjne polegające np. na podcinaniu gałęzi od dołu, usuwaniu tzw. suszu, czyli suchych gałęzi w koronach drzew, czy przycinaniu krzewów i prześwietlaniu skwerów.
- Dziś takie prace są prowadzone na Placu Kościuszki, a wczoraj nasi pracownicy robili to samo na Placu Jana Pawła II u zbiegu ul. Dwornej i Sienkiewicza. Będziemy też na Placu Pocztowym, czy Parku Jakuba Wagi – mówi Zapert ciesząc się, że zima póki co sprzyjają takim robotom. - Gdyby padał śnieg, to musielibyśmy się zajmować odśnieżaniem dróg czy chodników i na zieleń nie byłoby już czasu. A tak możemy jej poświęcić więcej uwagi i czasu – dodaje podkreślając, że w Łomży tereny zieleni miejskiej mają w sumie 80 hektarów powierzchni.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0