Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

Łomży rok 599, czyli rok „-1”

Główne zdjęcie
Ratusz miejski w Łomży

To nie był rok normalny. Według oficjalnych danych na każdy metr kwadratowy miasta spadło ponad 1870 litrów deszczówki. To ponad trzy razy więcej niż „norma”, a efektem jest m.in. szeroko rozlana Narew, co na koniec roku nie jest normalnym widokiem. To był rok „-1”. Pierwszy przed 100-leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości i pierwszy przed jubileuszem 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Oba jubileusze – jak zapowiadają władze miasta - mają być hucznie świętowane i przypadkiem zbiegają się z wyborami władz samorządu na kolejną kadencję.

W kończącym się roku obficie woda lała się nie tylko z nieba. Za lanie wody należy uznać propagandę władzy, która dowodząc swoich rozlicznych sukcesów postanowiła jubileuszowy rok zaznaczyć śmiało zwiększając zadłużenie miasta do niemal 150 milionów złotych. Większe pieniądze są potrzebne na czczenie jubileuszy. Już w mijającym roku z tej przyczyny zwiększono wydatki na promocję, do około miliona złotych, wobec „tylko” 400 tys. zł wydanych dwa lata wcześniej. Łomży rok 599 świętowaliśmy koncertem Zenka Martyniuka, powróciło do miasta Lato z Radiem, a obijający się o strefę spadkową w „pszenno-buraczanej lidze” zespół piłkarski miał promować najnowsze miejskie hasło „Zasmakuj w Łomży”. Za te pieniądze ze słowiańskim przytupem mamy też przejść do roku jubileuszowego, w którym promocja władzy ma być jeszcze o 50% droższa. 
Władza, tak jak w latach poprzednich, doceniała ją promujących, choć nie za wszystkie newsy musiała płacić. Załatwiła nam darmową promocję w ogólnopolskim mediach po tym, gdy „ktoś” kazał zabrać ze Starego Rynku maszt z flagą Unii Europejskiej na czas miejsko-mundurowych uroczystości 3 Maja. 
Za prawdziwy sukces lokalnej władzy należy uznać za to oddanie do użytku pierwszego w mieście bloku socjalnego. Własne mieszkania znalazło w nim ponad 50 rodzin, które przy ul. Rubinowej mogą zacząć lepsze życie. 
W roku 599 swej miejskości Łomża doczekała ogłaszania przetargów na planowanie i budowę obwodnicy miasta i ekspresowej Via Baltica, która ma poprowadzić nas do rozwoju. Wpływ lokalnych notabli na to był niewielki, co dobitnie ujawniło się przy wskazywaniu miejsc, w których tym chwalili się ważniejsi. 
Niezależnie od władz Łomża w 599 roku zyskała nowoczesne Kino Millenium, a wywodzący się z miasta scenarzysta i reżyser Piotr Domalewski zdobył prestiżowe „Złote Lwy”, nagrodę główną 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Było też wiele innych sukcesów osobistych łomżyniaków, ale o żadnym tak głośno nie mówiono w kraju, ani nawet poza granicami. Choćby to, że radna w wieku emerytalnym z rządzącej partii dostała dobrze płatną posadę w MPEC, który zdecydował, że będzie przechodził z węgla na biomasę. W WORD w ramach partyjnych wewnętrznych uzgodnień tzw. „totalnej opozycji” wieloletniego bezpartyjnego dyrektora zastąpił jego zastępca, aby zrobić miejsce dla swego nowego zastępcy. Ze szpitala sam odszedł dyrektor, który wyciągnął placówkę z finansowego dołka, a nowy też przyszedł z Polski. Trzecim rektorem PWSIiP, w niedługiej historii uczelni, po raz pierwszy został naukowiec z Łomży. Na początek dowiedział się, że uczelnia spadła w ministerialnych rankingach naukowych, więc musi się starać, aby mogła awansować. 
W mijającym roku zlikwidowano w Łomży funkcjonującą przez kilkadziesiąt lat rozlewnię gazu. To paradoksalnie też dobra nowina, bo dwa ogromne kuliste zbiorniki w środku miejskiej zabudowy stanowiły największe fizyczne zagrożenie dla życia mieszkańców. 
Jubileuszu 600-lecia nadania praw miejskich Łomży nie doczekała badająca i opisująca jej historię Donata Godlewska oraz budujący i kształtujący jej rzeczywistość ksiądz infułat Henryk Jankowski. M.in. dla nich Miasta Łomży rok 599 był ostatnim. Dla nas zaczyna się kolejny i oby był lepszy niż ten, który się kończy. Tego Państwu i sobie życzę.

Cezary Zborowski


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę