Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 30 maja 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony www.radio.bialystok.pl

Szkoła muzyczna w Zambrowie otrzymała pieniądze na rozbudowę

Szkoły muzyczne, domy kultury to są centra lokalnego rozwoju, innowacyjności, kreatywności - mówił wicepremier, szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podczas podpisania w Zambrowie umowy na dofinansowanie rozbudowy tamtejszej szkoły muzycznej. Powstanie tam m.in. sala koncertowa.

 

Projekt wart jest ponad 6,5 mln zł. Pieniądze na rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. W. Lutosławskiego w Zambrowie pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki rozbudowie, szkoła ma rozwijać swoją działalność edukacyjną i kulturalną w mieście.

W czwartek (21.12) minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał z dyrektorem szkoły Krzysztofem Witkowskim umowę na dofinansowanie tego projektu.

Przy szkole powstanie dwukondygnacyjny budynek z salą koncertową na ponad 150 osób, trzy sale prób oraz zbędzie zakupiony sprzęt muzyczny: trzy fortepiany, trzy pianina i kotły orkiestrowe. Budowa ma rozpocząć się w marcu 2018 roku, potrwać do końca maja 2019 roku.

Jak mówił dyrektor Witkowski, dzięki rozbudowie młodzież będzie miała lepsze warunki do ćwiczeń, a dzięki sali koncertowej szkoła będzie miała większe możliwości prezentacji swojego dorobku. Dyrektor powiedział, że szkoła pełni również rolę małej filharmonii i wychodzi ze swoją ofertą do mieszkańców. - (Szkoła - PAP) umuzykalnia nie tylko dzieci, nie tylko rodziny uczniów, ale też mieszkańców Zambrowa - mówił. W jego ocenie, dzięki rozbudowie ta działalność będzie mogła być rozszerzona.

Szkoły muzyczne, domy kultury to są centra promieniujące właśnie rozwojem, innowacyjnością, kreatywnością i to jest miejsce, gdzie są reprezentanci całej społeczności lokalnej - powiedział wicepremier Gliński.

Mówił, że bardzo ważny jest rozwój mniejszych ośrodków, takich jak Zambrów, by zachować zasadę zrównoważonego rozwoju, na który stawia rząd. - Chcielibyśmy, aby takie miasta jak Zambrów miały szanse rozwojowe - dodał. W jego ocenie, przyczyni się do tego obecnie wsparty projekt.

Gliński mówił, że w jego ramach powstanie "porządna sala koncertowa", będzie to mała filharmonia, która - jak dodał - "będzie promieniowała w sensie kulturotwórczym, w sensie cywilizacyjnym, po prostu będzie wyrównywała szanse dla wszystkich". Jego zdaniem, zwiększy to też szanse młodzieży na rozwijanie swoich talentów.

Wicepremier mówił, że projekt zambrowskiej szkoły jest jednym z nielicznych, które ministerstwo mogło zakwalifikować do realizacji. Jak poinformował, ze 130 projektów wsparcie otrzyma ponad 30. Dodał, że ministerstwu kultury w ciągu dwóch lat udało się zrealizować czteroletni plan, czyli - jak wyjaśnił - "rozdysponowano wszystkie pieniądze europejskie w sensie alokacji". To - jak poinformował - ponad 1,6 mld zł alokacji na kulturę.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Zambrowie rozpoczęła działalność w 1980 roku jako filia Szkoły Muzycznej w Łomży, w 1983 roku zaczęła działać jako samodzielna instytucja. Obecnie uczy się w niej ponad 100 uczniów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę