Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@

Pszczelarze świętowali św. Ambrożego

Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany, ma właściwości antybakteryjne i świetnie smakuje... Znakomicie o tym wiedzą pszczelarze z Łomży i regionu, dla których to nie tylko praca, ale przede wszystkim pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Regionalny Związek Pszczelarzy w Łomży skupia 135 członków, którzy utrzymują około 5 tysięcy pszczelich rodzin. W niedzielę uroczyście obchodzili dzień swojego patrona - św. Ambrożego.

Dzień patrona hodowcy pszczół z Łomży i Ziemi Łomżyńskiej uczcili mszą św. w Katedrze pod przewodnictwem ks. bp. Janusza Stepnowskiego oraz spotkaniem opłatkowym w podziemiach Instytutu Teologicznego. W homilii ks. biskup podkreślał, że pszczelarstwo uczy cierpliwości i  spokoju ducha. Przypominał, że pszczoły są symbolem pracowitości i że każda z nich ma ważne miejsce w rodzinie. 
- W tej bożej harmonii, nawet ten niewielki owad ma swoje miejsce, swoją pozycję i swoje przeznaczenie – mówił biskup Stepnowski zachęcając do refleksji czy nasze życie też jest wypełnione ofiarną pracą. 
Biskup zwracał też uwagę, że w ostatnich latach na wszystkich kontynentach liczba pszczół spada, a same owady są uznawana za swoiste wskaźniki skażenia środowiska. - Życie ludzkie bez tych owadów trudno by było sobie wyobrazić. Zapewne gdyby zaginęły pszczoły, doszło by do zagłady ludzkiego życia – dodawał. 

Wiesław Grzymała, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Łomży, przyznaje, że ten rok dla pszczół i pszczelarzy był trudny. - Rok nie należał do dobrych. Zimna wiosna spowodowała, że trzeba było dokarmiać pszczoły, a potem przyszło mokre i zimne lato – mówił Grzymała. Wydajność pszczelich rodzin w produkcji miodu w tym roku była poniżej średniej, ale nie wszyscy pszczelarze mieli taki problem. - Dla mnie osobiście to był dobry rok, bo mam pasiekę wędrowną i były dobre zbiory gryki – zaznaczał Grzymała. 

Św. Ambroży żył w IV wieku. Był arcybiskupem Mediolanu i doktorem Kościoła. Legenda mówi, że gdy Ambroży był dzieckiem, pewnego razu przyleciały do niego pszczoły i zaczęły wchodzić mu do ust, ale zaraz wylatywały i unosiły się w górę nic złego mu nie czyniąc. Przez jego ojca zostało to odczytane jako znak-przepowiednię, że Ambroży za życia będzie kimś wielkim, po śmierci został patronem pszczelarzy. Wspomnienie liturgiczne tego świętego obchodzone jest w Kościele katolickim 7 grudnia.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę