Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

ASF rozprzestrzenia się po kraju

Główne zdjęcie
Mapa ognisk i przypadków ASF w Polsce oraz aktualny zasięg obszarów objętych restrykcjami

Dziki z wirusem afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzeniają się na coraz to nowe rejony kraju. W ostatnich dniach potwierdzono kilka przypadków wykrycia ASF u dzików np. w okolicach Legionowa oraz w Laskach pod Warszawą. Ten ostatni, to pierwszy chory dzik na lewym brzegu Wisły. Coraz więcej jest też przypadków chorych dzików w Kotlinie Biebrzańskiej. W okolicach Rajgrodu pierwszy z nich przeszedł też na teren województwa warmińsko-mazurskiego.

O wykryciu pierwszych chorych na ASF dzików w okolicach Legionawa Główny Lekarz Weterynarii informował w ubiegłym tygodniu. Dziś poinformowano o potwierdzeniu w badaniach wirusa ASF w zwłokach czterech dzików, znalezionych w miejscowości Laski, w gminie Izabelin, powiat warszawski zachodni, województwo mazowieckie. To już po drugiej stronie Wisły. 

Potwierdzono także pierwszy przypadek chorego na ASF dzika na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Znajdował się on w okolicach Jeziora Przepiórka, kilka kilometrów na północy-zachód od Rajgrodu. 
W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w Polsce Komisja Europejska ponownie rozszerzyła obszary ochronne. M.in. gmina Bargłów Kościelny została włączona do tzw. strefy czerwonej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę