Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wystawa numizmatów ze zbiorów Mirosława Szczepański

Muzeum łomżyńskie od lat współpracuje z kolekcjonerami (z Markiem Sosenką z Krakowa, Lechem Kokocińskim z Warszawy) oraz miejscowymi pasjonatami, organizując wystawy indywidualne. Często zbiory prywatne wzbogacały muzealne ekspozycje historyczne i numizmatyczne. Swoich zbiorów użyczali m.in. Sylwester Banaśkiewicz, Wiktor J. Grochowski, Zdzisław Kalinko, Kazimierz Szczechura, Adam Zwierzyński. Tym razem swoje zbiory prezentuje Mirosław Szczepański. Łomżynianin. Zaczynał od znaczków pocztowych. W latach siedemdziesiątych zainteresował się numizmatyką. Zbierał współczesne polskie monety obiegowe i emisje przedwojenne. Od 1989 r. jest członkiem łomżyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, od lat sprawując funkcję skarbnika. Za wkład w rozwój Towarzystwa otrzymał Złotą Odznakę. Od niedawna zmienił preferencje kolekcjonerskie. Zainteresował się napływem monet obcych na nasze ziemie - sprzed powstania państwa polskiego (monety greckie, celtyckie, rzymskie), z okresu formowania się naszej państwowości (denary krzyżowe) i poprzez średniowiecze do nowożytności. Poznaje historię, nie tylko pieniądza ale i świata.

Na wystawie „Kolekcjonerzy to ludzie szczęśliwi” przedstawia 41 monet, od Aleksandra III Macedońskiego (IV w.p.n.e.} po emisje Zakonu Krzyżackiego (XV w.). Są to tajemnicze dla nas drachmy, tetradrachmy, denary, follisy oraz denary krzyżowe, grosze praskie, brakteaty, szelągi, kwartniki. Jest to swoista podróż w czasie, zaklęta w produktach menniczych. Okazuje się, że 41sztuk to nie jest zbyt mało na wystawę. Autorytet w dziedzinie wystawiennictwa, Franciszek Starowieyski, opierając się na własnych doświadczeniach stwierdził, że jeśli jest za dużo numizmatów, zwiedzający tracą orientację. Trudno się z tym nie zgodzić. Każda moneta jest przecież miniaturowym dziełem sztuki, nawet te o nieporadnych wyobrażeniach wymagają skupionej uwagi.

Nie jest kolekcjonerem ten, kto zazdrośnie strzeże wiedzy o tym co posiada, ile posiada i dlaczego.

Dobrze, jeżeli kolekcje włączają się w życie publiczne poprzez ekspozycje czy publikacje. Dobra kolekcja winna mieć własny charakter. I jeszcze rada Franciszka Starowieyskiego - „najważniejsze przyrządy kolekcjonera to: dobre oko, dobry mózg i dobry gust”.

Kolekcjoner to hobbista, zbieracz świadomie gromadzący przedmioty o ustalonym zakresie merytorycznym.Kolekcjonerstwo przez wieki było domeną władców, arystokracji. W wieku XIX zainteresowało się nim ziemiaństwo i przedstawiciele wolnych zawodów. W wielu wypadkach miało to charakter patriotyczny. Zygmunt Gloger pisał „... prawie od lat dziecinnych trawiony byłem żądzą zbierania i zachowywania wszystkiego, co było pamiątką przeszłości historycznej, czy to był pieniądz polski, czy pieczęć jaka, czy książka, czy strzępek dawnego stroju lub ułamek starej zbroi.” W oparciu o własne zbiory i zaprzyjaźnionych zbieraczy wydał „Encyklopedię staropolską”. Dzięki zbierackim pasjom Adama Chętnika powstał Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie i Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży.

 

 


 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 06 listopada 2017 11:19
Data ostatniej edycji: pon, 06 listopada 2017 12:39:00

 


facebook m.jpg

Chetnik logo jpg www niebieskie bez tła 500 piks.jpg

Muzeum czynne:
wtorek, czwartek, piątek
w godz.: 9.00-16.00
środa w godz.: 9.00-17.00
sobota, niedziela, święto
w godz.: 10.00-16.00
poniedziałek-nieczynne

18-400 Łomża
ul. Dworna 22c
tel./fax. (086) 216 64 87, 216 28 16

Bilet wstępu do muzeum:

wystawy czasowe:
normalny - 8 zł
ulgowy - 5 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora
- 2 zł

wystawy stałe:

Historia miasta
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Lampy naftowe
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
Rzeźba i bursztyn kurpiowski
normalny - 4 zł
ulgowy - 3 zł
KDR i KS
- Bilet wstępu
na jedną wystawę stałą - 2 zł
Bilet wstępu
na wszystkie wystawy
(czasowe i stałe) – 14 zł
Bilet wstępu
do muzeum
(inne wydarzenia)
- 8 zł

Wstęp nieodpłatny
na wystawy
stałe
- czwartek

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny – 100 zł

Bilet wstępu
okolicznościowy
feryjny
weekendowy
(sobota/niedziela)– 20 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę