Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Brudne powietrze powraca do Łomży

Główne zdjęcie
Wartości stężeń 24-godzinnych zanieczyszczenia powietrza w Łomży z ostatnich 30 dni. (źródło: WIOŚ Białystok)

W środę po raz pierwszy tej jesieni w Łomży zanotowano przekroczenie norm zanieczyszczeń powietrza pyłami PM10. Średnia dobowa zanieczyszczeń wyniosła 55,5 µg/m3, ale w godzinach wieczornych urządzenia pomiarowe zamontowane koło komendy straży pożarnej przy ul. Sikorskiego wskazywały blisko 170 µg/m3. Wzrost tego rodzaju zanieczyszczeń ma związek z paleniem w piecach domowych. Specjaliści apelują, aby nie palić w nich śmieci, bo jest to bardzo groźne dla naszego zdrowia!

Jakość powietrza w Łomży – tylko w jednym miejscu  - monitoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jego pracownicy od lat alarmują, że w mieście w okresie grzewczym wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej dopuszczalnych norm. Od kilku lat przekroczony jest poziom stężenia średniorocznego pyłami zamieszonymi PM2,5, a przekroczeń dziennych norm pyłami PM10 w sezonie grzewczym jest kilkadziesiąt. Zanieczyszczenia te powstają m.in. wskutek palenia w piecach domowych. Szczególnie niebezpieczne jest spalanie w nich śmieci, laminatów, odpadów z płyt wiórowych czy gumy.

Zanieczyszczenia emitowane z kominów domów opadają na pobliskie ogródki, trawniki, zbiorniki wodne, osadzają się w płucach mieszkańców stanowiąc poważny czynnik chorobotwórczy. Szczególnie narażone na negatywne działanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby z chorym układem oddechowym lub krwionośnym.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę