Tysiące zagrożeń bezpieczeństwa
Jazda z nadmierną prędkością i spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych to najczęściej zgłaszane z regionu zdarzenia na policyjnej mapie zagrożeń bezpieczeństwa. W samej Łomży, gdzie na pierwszym miejscu jest alkohol, na trzecim znajduje się niewłaściwe parkowanie. Policji zgłoszono już blisko 300 tego typu zdarzeń. Spożywający alkohol i źle zaparkowane samochody przeszkadzają przede wszystkim mieszkańcom blokowisk na południu miasta. Na pędzące samochody uskarżają się zaś przede wszystkim mieszkańcy z ul. Browarnej. Niemal co trzecie zgłoszenie dotyczy tej ulicy.
Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży podaje, że z miasta i powiatu łomżyńskiego poprzez krajową mapę zagrożeń bezpieczeństwa zgłoszono policji blisko 3200 zagrożeń. Najwięcej było zgłoszeń dotyczących przekraczaniem dozwolonej prędkości – 1061, i spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych – 1037. W samej Łomży kolejność jest odwrotna. Zgłoszeń dotyczących alkoholizowania się mieszkańców na początku miesiąca było już 578 podczas, gdy zbyt szybkiej jazdy „tylko” 387. Z przekazywanych przez policję informacji wynika, że większość z nich – około 2/3 potwierdzili policjanci weryfikując zgłoszenia w terenie.
W przypadku zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych są to przede wszystkim blokowiska i przylegające do nich tereny zielone. Na zbyt szybko jadące samochody na terenie miasta najczęściej oskarżają się mieszkańcy z ul. Browarnej. Na ogólna liczbę niespełna 400 takich zgłoszeń ponad 100 dotyczy tej ulicy.
- Bardzo często mieszkańcy wskazują te same miejsca, co potwierdza, że to zagrożenie jest tu poważne – mówił Ewelina Szlesińska z KMP w Łomży zaznaczając, że weryfikujący zgłoszenia policjanci również je potwierdzili.
Poza Browarną miejsca gdzie przekraczana jest dozwolona prędkość to największe ulice w Łomży- Wojska Polskiego, gen. Wł. Sikorskiego, Szosa Zambrowska czy Aleja Piłsudskiego. Czasami mieszkańcy zgłaszają także organizowanie nimi nielegalnych rajdów samochodowych, co w dwóch przypadkach potwierdzili weryfikujący zgłoszenia policjanci.
Na trzecim miejscu wśród najczęściej zgłaszanych zagrożeń bezpieczeństwa przez mieszkańców Łomży jest nieprawidłowe parkowanie samochodów. Takich zgłoszeń było około 300 – głównie z terenu blokowisk i jak się okazuje w ponad 2/3 z nich okazało się prawdziwymi.
Ewelina Szlesińska podkreśla, że policjanci współpracując także z wieloma instytucjami i podmiotami pozapolicyjnymi, doprowadzili do wyeliminowali w Łomży i okolicznych gminach 73 punkty wskazane przez obywateli jako miejsca zagrożeń. Najwięcej, bo aż 44 dotyczyło spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, a 11 nieprawidłowego parkowania.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa