Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 września 2023 napisz DONOS@

Samorząd dopłaca do zadań państwa

Niemal 768 tysięcy złotych dołożył z własnych środków samorząd miasta Łomża w 2015 roku do realizacji zadań zleconych przez państwo. O zwrot pieniędzy władze się nie ubiegały, bo nie widziano szansy na sukces. Na realizację zadań zleconych samorządy powinny otrzymywać z budżetu państwa dotacje celowe, które, zgodnie z przepisami, powinny zapewniać ich pełne wykonanie. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak to wygląda w praktyce i okazało się, że wśród samorządów dokładając do tych zadań Łomża nie jest odosobnionym wyjątkiem.

NIK kontrole dotowania zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego z zakresu administracji rządowej i innych zadań zleconych ustawami przeprowadziła w Ministerstwie Finansów, w trzech urzędach wojewódzkich i w dwunastu jednostkach samorządu terytorialnego. Na liście skontrolowanych jest m.in. miasto Łomża. Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie ustalenie i wykorzystanie w latach 2015-2016 dotacji celowych z budżetu państwa na wybrane zadania zlecone Miastu, a także rozliczenie i nadzór nad realizacją tych zadań przez samorządowe jednostki organizacyjne.  
Z informacji zawartych w protokole z kontroli wynika, że Łomża, podobnie jak i inne samorządy w Polsce, z środków własnych dokłada do realizacji niektórych zadań zleconych. Z wyliczeń Izby wynika, że w 2015 roku była to kwota niemal 768 tys. zł, których zwrotu - jak się okazuje - władze miasta się nie domagały.
„Urząd nie ubiegał się o zrefundowanie przez Wojewodę Podlaskiego wydatków na zadanie zlecone dofinansowane w 2015 roku ze środków własnych (434,4 tys. zł w rozdziale 75011, 54,4 tys. zł w rozdziale 75411, 71,4 tys. zł w rozdziale 85203, 207,3 tys. zł w rozdziale 85212), bowiem - jak wyjaśniła Skarbnik Miasta - nie widziano szansy na pozytywne rozstrzygnięcie takiego wniosku” - czytamy w dokumencie NIK. Izba zaznacza też, że w okresie objętym kontrolą Urząd Miejski w Łomży nie dochodził na drodze sądowej dotacji na realizację zadań z zakresu administracji rządowej i innych zadań zlecanych ustawami.

Podsumowując wyniki całościowej kontroli w kraju NIK zwraca uwagę, że system dotacyjny w obszarze finansowania wydatków ponoszonych przez jednostki samorządowe bezpośrednio (w związku z wykonywaniem przez nie zadań zleconych) działał nieprawidłowo. Jako główny powód kontrolerzy NIK wskazują niespójne oraz niejasne regulacje, dotyczące zarówno planowania, jak i rozliczania dotacji. W efekcie NIK zwróciła się do Rady Ministrów z wnioskiem o rozważenie możliwości przekształcenia zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, mających charakter zadań stałych, w zadania własne jednostek samorządu terytorialnego z adekwatnym zwiększeniem wpływów jednostek samorządu terytorialnego z tytułu dochodów własnych lub subwencji ogólnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę