Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Nie będzie wznowienia śledztwa ws. zbrodni w Jedwabnem

Nie będzie wznowienia śledztwa dotyczącego zbrodni w Jedwabnem. Przesłuchany niedawno świadek mordu Żydów z lipca 1941 roku - 90-letnia mieszkanka Orzysza nie przedstawiła żadnych okoliczności prowadzących do ujawnienia nowych faktów - poinformował Instytut Pamięci Narodowej.

 

Jak tłumaczy prokurator Janusz Romańczuk, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku, "przesłuchanie nie doprowadziło do ujawnienia okoliczności uzasadniających podjęcie na nowo i kontynuowanie prawomocnie umorzonego śledztwa."
Dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone w 2003 roku z powodu niewykrycia sprawców innych, niż wcześniej osądzonych. Śledczy ustalili, że polska ludność cywilna odegrała kluczową rolę w zbrodni w Jedwabnem.
10 lipca 1941 roku blisko 40 mężczyzn z miasteczka i okolicznych miejscowości z inspiracji niemieckich żołnierzy zabiło około 350 tamtejszych Żydów. Wznowienia śledztwa w tej sprawie domagał się mieszkaniec Białegostoku, który wskazał prokuratorom dane świadka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę