Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Nowe sposoby na walkę z wirusem ASF

Możliwość odstrzałów sanitarnych dzików na terenie parków narodowych, budowa ogrodzenia na granicy z Białorusią i Ukrainą i bioasekuracja - to sposoby, które mają pomóc zwalczać ASF w Polsce - mówił w niedzielę (30.07) w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

- W związku z pojawiającymi się nowymi ogniskami ASF u świń trzeba zaostrzyć działania dotyczące zwalczania tej choroby - mówił minister Krzysztof Jurgiel.
W ocenie Jurgiela głównym czynnikiem, przez który rozprzestrzenia się ASF są dziki. Poinformował o zatwierdzonej kilka dni wcześniej przez Senat noweli ustawy ułatwiającej zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Powiedział, że obecnie ustawa czeka na podpis prezydenta.
Krzysztof Jurgiel powiedział, że jedną z nowości w noweli ustawy jest to, że będzie możliwy odstrzałów sanitarny dzików na terenie parków narodowych i rezerwatów. Według Jurgiela problemem są też dziki, które "przenikają" do Polski z Białorusi i Ukrainy. Mówił, że te państwa nie podają, jak dużym problemem jest ASF na ich terenie.
- Rząd podjął decyzję o budowie ogrodzenia, które ma zabezpieczyć przed przenikaniem dzików z Białorusi i Ukrainy na teren naszego kraju - powiedział.
Dopytywany, powiedział jedynie, że w ciągu dwóch-czterech tygodni szczegóły tej sprawy ma przedstawić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które będzie nadzorowało prace.
Innym sposobem na zwalczanie ASF w Polsce - jak mówił Jurgiel - mają być ułatwienia dla myśliwych, jak polowanie z noktowizorem i z nagonką. Pytany o szczegóły tego pomysłu, powiedział, że zarządzenia w tych sprawach ma przygotować do końca lipca minister środowiska.
Jedno z rozporządzeń ma dotyczyć zniesienia zakazu odstrzału dzików w okresie lęgowym. Jurgiel powiedział, że rząd zdecydował, iż do końca listopada na terenach z ograniczeniami (wyznaczone tam, gdzie odnotowano ogniska ASF u świń lub przypadki tej choroby u dzików - PAP) liczba dzików ma zostać zredukowana do 0,1 zwierzęcia na km kw, a na pozostałym terenie do 0,5 zwierzęcia na km kw.

Nowe zasady bioasekuracji
Od 15 sierpnia wchodzą też nowe zasady bioasekuracji. Rolnicy do 14 sierpnia mają czas na decyzję czy dostosują swoje gospodarstwo do wymogów bioasekuracji czy też zdecydują o wygaszaniu hodowli, wtedy do połowy września muszą złożyć wnioski o wypłatę odszkodowań. Krzysztof Jurgiel powiedział, że na ten cel zabezpieczonych jest 7 mln zł do końca 2018 roku. Przypomniał, że rekompensata wynosi 100-120 zł rocznie za jedną świnię.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę