Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Jubileusz Zakładu Karnego w Grądach Woniecko

"Zakład Karny w Grądach Woniecko to jeden wielki eksperyment" - powiedział na dzisiejszym jubileuszu zakładu były szef okręgu białostockiego więziennictwa płk. Wacław Eimels. 10 lat temu, za jego szefowania białostockiemu więziennictwu, zdecydowano, że w budynkach byłego PGR w Grądach powstanie zakład typu półotwartego i otwartego dla odbywających karę po raz pierwszy. Z okazji 10-lecia tej placówki penitencjarnej spotkali się tam dawni i obecni funkcjonariusze więzienni. Zakład ten jest wyjątkowy. Tutejsi skazani mogą pracować poza placówką. Do tej pory pracowali na rzecz samorządów terytorialnych w Zambrowie, Wiźnie, Łomży, Jedwabnem, Radziłowie i Rutkach. Byli wykorzystywani przy utrzymywaniu czystości, pielęgnacji zieleni miejskiej, pracach remontowych, budowlanych i adaptacyjnych.


W tym roku mogą zarobić w ubojni zwierząt w Podgórzu, gdzie wykonują prace pomocnicze przy uboju zwierząt, prace remontowo - budowlane i porządkowe. Również odpłatnie skazani pracują dla "Biebrzy ECO - TRAWEL" i dla Gospodarstwa Pomocniczego przy ZK Białystok przy wyrębie lasu w Nadleśnictwie Mońki. Skazani odbywający wyrok w więzieniu w Grądach Woniecko mogą także uczestniczyć w kółkach zainteresowań i kursach zawodowych. Tradycją są już spotkania przedświąteczne skazanych z rodzinami połączone z częścią artystyczną, liczne piesze wycieczki krajoznawcze oraz rozgrywki piłki nożnej poza terenem jednostki. Ten wyjatkowy zakład karny, tak jak wiele takich placówek w Polsce, nie uniknął przepełnienia - przebywa w nim 270 więźniów, o kilkudziesięciu więcej niż planowano. Dziesiąta rocznica powołania Zakładu Karnego w Grądach zbiegła się ze zmianą dyrektora. Twórca i budowniczy tej placówki oraz kierujący nią od początku mjr Piotr Wycik został skierowany do Aresztu Śledczego w Ostrołęce. Zakładem Karnym w Grądach Woniecko od 1 lipca kierować będzie pracujący dotychczas w zakładzie w Białymstoku mjr Ryszard Jasieńczuk.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę