Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@
tekst płatny

Rejestracja samochodu zabytkowego - od czego zacząć?

W ostatnich latach zauważyć można zdecydowany wzrost zainteresowania pojazdami zabytkowymi. Ludzie przychylnym okiem patrzą na stare samochody, które są wspaniałym hobby, ale też świetną lokatą kapitału. Niektórzy po prostu lubią spędzać wolny czas na reperowaniu i odrestaurowywaniu swojego oldtimera, kiedy inni chcą po prostu zarobić. Sprawdź, czy Twoje auto ma szansę zyskać miano zabytku, a także od czego zacząć o nie starania.

Nie tylko stary, ale też oryginalny

Jeśli wydaje Ci się, że wystarczy wypełnić stosowny papier, w który wpisać można także informacje nieprawdziwe to jesteś w błędzie. Zarówno dokładny wiek pojazdu, okres od zjazdu z taśmy produkcyjnej ostatniej sztuki tego modelu, jak również oryginalność części pod maską zostanie dokładnie prześwietlona i oceniona przez konserwatora zabytków.

Udokumentowanie własności

Zanim jednak udasz się do odpowiedniej instytucji, gdzie będziesz mógł zarejestrować swój pojazd sprawdź, czy posiadasz dokument potwierdzający własność. Nawet jeśli według Ciebie jest to kwestia oczywista to niestety nie zawsze tak jest. Zdarza się, że dowód rejestracyjny wiele lat temu zaginął, a faktura lub umowa kupna przepadła nie wiadomo kiedy. Nie musisz się jednak martwić, bo to nie pozbawi Cię możliwości wyniesienia pojazdu do rangi zabytku. Wystarczy, że posiadasz jakikolwiek inny dokument potwierdzający własność, np. dowód zakupu, fakturę VAT lub wyrok sądu (sprawy spadkowe).

Biała karta – przepustka do rejestracji

Jeśli już odnalazłeś dokument potwierdzający Twoją własność to musisz założyć kartę ewidencyjną ruchomego zabytku techniki. Ściśle określone wytyczne mówią, że dokument potocznie zwany „białą kartą” musi być sporządzony w trzech egzemplarzach. Kto może sporządzić kartę? Zarówno właściciel pojazdu, jak i rzeczoznawca samochodowy posiadający rekomendację Ministerstwa Kultury.

Nie zapomnij o najważniejszym

W momencie, gdy wszystkie formalności już załatwione nie zapominaj, że to nie wszystko co musisz zrobić. Pozostaje Ci jeszcze wykupić ubezpieczenie (np. https://www.sureterm.com/classic-car-insurance/), z którego otrzymasz pomoc finansową w razie problemów z pojazdem. Zabytki mają ten przywilej, że nie muszą posiadać ubezpieczenia, ale mogą. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie, czy chcesz truchleć przy każdej przejażdżce, czy spać spokojnie i nie zawracać sobie głowy kosztownymi naprawami.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę