Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Bez dotacji na Park Jana Pawła II

Główne zdjęcie
Kręgi „Ogrodu Papieskiego” w Parku Jana Pawła II

Łomża nie znalazła się na liście miast, którym przyznano dotację na poprawę jakości środowiska miejskiego z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. W ramach konkursu miasto zabiegało o 2,66 mln zł na realizację znajdującego się przy ul. Zawadzkiej Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma. Całe zadanie wyceniane jest na ponad 5 milionów złotych.

Wizualizacja projektu Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży
Wizualizacja projektu Parku Jana Pawła II - Papieża Pielgrzyma w Łomży

Listę projektów wybranych do dofinansowania ogłosił Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest na niej 7 wniosków najwyżej ocenianych z około 100 jakie złożyły samorządy. Wniosek miasta Łomży – o czym informowaliśmy pod koniec marca – znajdował się dopiero na 45 miejscu listy rankingowej. Formalnie zyskał wówczas  status „projektu rezerwowego”, czyli taki sam jak 92 inne wnioski. Taki wynik oceny już wówczas wskazywał, że nie ma szans na pozyskanie dofinansowania, a opublikowana teraz lista projektów wybranych do dofinansowania (w ramach konkursu POIS.2.5/3/2016) to potwierdza.

Pozstały kręgi
Pomysł rewitalizacji Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, który dotychczas przypominał bardziej łąkę niż park, powrócił w połowie 2015 roku. Wówczas prezydent Mariusz Chrzanowski  sięgnął do wykonanego w poprzedniej kadencji projektu, który „na półkę” trafił ze względu na wysokie koszty realizacji inwestycji – 5,5 mln zł. Ze względu na nie park miał być realizować w etapach, przy czym władze miasta liczyły na unijną dotację – jak mówiono do 85% kosztów.
Głównym punktem nowego parku ma być „Ogród Papieski”. To zbudowane już wiosną 2016 roku  kręgi alejek w które wkomponowano 20 płyt granitowych pod najważniejsze myśli świętego Jana Pawła II, który przy pobliskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w 1991 roku sprawował Mszę świętą. Myśli na nich jeszcze nie wyryto. Puste są także rabaty, które miałyby zostać wypełnione białymi różami, żółtymi liliowcami i niebieską szałwią, tworząc paletę barw bezpośrednio nawiązując do kolorów papieskich. To wszystko, ale także m.in. place zabaw, fontanna czy tężnia solna, miałby powstać w ramach kolejnego etapu rewitalizacji parku. Planowany był na lata 2017-2019 i miał pochłonąć jeszcze ponad 5 mln zł. Na te prace miasto chciało otrzymać dofinansowanie w ramach konkursu z środków unijnych dzielonych przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Teraz okazuje się, że właśnie tej dotacji nie będzie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę