Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Bezpłatne eMPeKi dla wszystkich.... z kartą seniora

Główne zdjęcie
Prezydent z licznym gonem dziennikarzy wsiada do autobusu MPK

Dodatkowe około 9,5 tysiąca osób ma zyskać prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacja miejską w Łomży. Prezydent Mariusz Chrzanowski skierował wniosek do Rady Miasta w sprawie dopisania do listy uprawnionych do darmowych przejazdów osób w wieku 60 - 70 lat pod warunkiem, że wyrobią sobie Łomżyńską Kartę Seniora, oraz osób niepełnosprawnych uczących się w wieku powyżej 16 roku życia. Zmiany – jeśli zostaną zaakceptowane przez radnych – mogłyby wejść w życie od sierpnia.

Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Mariusz Chrzanowski, prezydent Łomży
Janusz Nowakowski, dyrektor MPK
Janusz Nowakowski, dyrektor MPK

Prezydent  Mariusz Chrzanowski, który ogłosił pomysł dziennikarzom podczas podróży po miecie specjalnym autobusem linii nr 10 podkreślał, że wniosek ma trafić nie na przyszłotygodniowe  obrady Rady Miejskiej, ale za miesiąc. Wyliczał, że roczne koszty zwolnienia osób po 60 roku życia z obowiązku  płacenia za bilet w eMPeK-ach będą kosztowały około pół miliona złotych.
- W tym roku to kwota około 200-250 tys. zł i tą kwotę jestem w stanie wygospodarować w budżecie miasta – mówił Chrzanowski zaznaczając, że na przejazdy niepełnosprawnej młodzieży dojdzie kolejne 40 tys. zł. 
W kolejnych latach pieniądze na darmowe przejazdy mają być wygospodarowane przez MPK, które od nowego roku miałoby zostać przekształcone w kolejną – piątą już spółkę miejską. 
Pomysł przekształcenia MPK w spółkę był już rozważany kilka lat temu – za prezydentury Mieczysława Czerniawskiego. Do przekształcenia nie doszło ze względu na „trwałość projektu” unijnego w ramach którego kupiono autobusy scania i uzasadnionej obawy zwracania dotacji. Okres trwałości projektu kończy się w lipcu.
- Przekształcenie w spółkę daje nam możliwość zarabiania dodatkowych pieniędzy – mówi Janusz Nowakowski, dyrektor MPK Łomża. - Możemy otworzyć naszą stację paliw, mamy myjnię autobusów czy warsztat. 
Pomysł poszerzenia grupy osób mających prawo do bezpłatnych przejazdów Nowakowski ocenia jako dobry. Widzi w nim szansę na zwiększenie liczby pasażerów. Dziś komunikacja miejska w Łomży rocznie przewozi  ok. 2,7 mln pasażerów (czyli niespełna 7,5 tys. dziennie), i w ciągu kilku ostatnich lat spadła o ok. 300-400 tysięcy. Przekonuje też, że podróż autobusami MPK stanie się też bardziej bezpieczna.
- Osoby starsze wchodząc do autobusu i chcąc skasować bilet, często trzymają w drugiej ręce jakieś torby, nie przytrzymywały się i zdarzało, że gdy autobus ruszał, one upadały. Teraz unikniemy tej sytuacji stresowej – mówi Nowakowski. 
Dyrektor MPK przekonuje też, że warto jest podróżować autobusami miejskimi w Łomży. Zachwala, że monitorowane przez kamery autobusy są bezpieczne i nie zniszczone przez wandali. Pasażerów i tych, którzy mogliby się nimi stać, zaprasza na piątkowe „Święto Komunikacji Miejskiej” w bazie MPK przy ul. Spokojnej 9. Planujemy szereg zabaw, konkursów i występów. Będzie można posłuchać zespołu Senior Vita”, wystąpi Adam Kalinowski – uczestnik tegorocznej edycji „Idola” oraz  tradycyjnie młodzież z klubu „Carpe Diem” i Stowarzyszenia Ludzi Aktywnie Naznaczonych „Ja i Ty”. Pokazy przygotują również grupy taneczne prowadzone przez Marka Kisiela.
Dodatkową atrakcją będzie prezentacja kandydatek na „Miss Komunikacji Miejskiej” z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży.  Catering zapewnią nauczyciele i uczniowie ze szkół łomżyńskich: Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 oraz Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4, a na prawdziwą grochówkę z kuchni polowej zaproszą zaprzyjaźnieni strażacy z OSP w Kupiskach. Zabawa rozpoczyna się o godzinie 11.00 i trwać będzie do 17.00.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę