Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 lipca 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Podlaska Izba Rolnicza przeciw GMO

Podlaska Izba Rolnicza sprzeciwia się wprowadzeniu w Polsce upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. W specjalnym apelu do parlamentarzystów piszą, że zgoda nawet na hodowle doświadczalne może w dłuższej perspektywie doprowadzić do katastrofalnych skutków środowiskowych i zdrowotnych. Jednym z nich jest eliminacja upraw tradycyjnych, krzyżowanie się materiału siewnego i widmo kar od koncernów produkujących ziarno – mówi wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej Marek Siniło.

 

Obecnie w Polsce obowiązuje całkowity zakaz upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Mimo to są sprowadzane z zagranicy jako składniki wysokobiałkowych pasz dla zwierząt. Można je też znaleźć w niektórych produktach spożywczych, głownie zawierających kukurydzę i soję.

GMO – szkodzi czy nie?
Nie ma jednak kompleksowych badań dotyczących skutków przyjmowania takich pokarmów – mówi dietetyk dr. Sylwia Naliwajko z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dodaje, że są już pierwsze opracowania mówiące o kumulowaniu się w organizmie toksyny wytwarzanej przez rośliny GMO uodpornione na ataki owadów. Substancja wykrywana jest np. w mleku karmiących matek czy w krwi, nieznane są skutki jej działania w dużym stężeniu, na przykład po długotrwałym przyjmowaniu takich pokarmów.
Dr Naliwajko dodaje, że są też pozytywne efekty prac nad roślinami genetycznie modyfikowanymi. Jedną z nich jest tak zwany złoty ryż, który został wzbogacony w witaminę A. Jest też sporo przykładów genetycznych modyfikacji mikroorganizmów, dzięki którym udało się na przykład wyprodukować skuteczną insulinę.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę