Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Gmina pozbędzie się bobra... z herbu

Główne zdjęcie
Projekt nowego herbu Gminy Łomża

Dziś w herbie gminy Łomża jest bóbr obgryzając pień drzewa. Herb ten nie spełnia jednak wymogów heraldycznych, a i tak wyeksponowane zwierze budzi kontrowersje. Wielu rolników z gminy Łomża bobra postrzega jako szkodnika, dlatego władze gminy postanowiły, że czas na zmianę. Samorząd przygotował nowy projekt herbu, ale także flagi, sztandaru, banerów i pieczęci. Bobra już w nich nie ma, ale jest nawiązanie do ponad tysiącletniej historii...

Obecny herb Gminy Łomża
Obecny herb Gminy Łomża

W przygotowanym projekcie harebu, który trafił już do zaopiniowania przez komisję heraldycznej, jest  symbol grodziska w Starej Łomży, głowa jelenia z okazałym porożem, oraz krata czy ruszt symbolizująca św. Wawrzyńca, patrona pierwszej katolickiej parafii, która powstała w Starej Łomży około tysięcznego roku. To wszystko wszystko w kolorach złota i czerwieni i takie mają być nowe barwy Gminy Łomża także na przygotowanych proporcach i sztandarze. Na sztandarze z prawej strony ma być godło Polski - wielki biały orzeł w złotej koronie na czerwonym tle, a na lewej, wokół nowego herbu gminy, mają być trzy daty: 1000 r. czyli umowna data powstania najstarszej parafii na północnym Mazowszu - par. Św. Wawrzyńca, rok 1410, z którego pochodzi pierwsza pisana wzmianka o Starej Łomży - przeniesienie parafii do Łomży - nowego miasta, oraz data 2017 czyli rok przyjęcia symboli i fundacja sztandaru Gminy Łomża.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę