Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Pterozaury

Nareszcie coś nowatorskiego, ożywczego pojawiło się w Łomży - warte poświęcenia uwagi dłuższej niż czas trwania wystawy fotograficznej w Galerii Pod Arkadami. Chodzi o Symetriale - nazwa też wymyślona przez Autora polonistę i tak nieoklepana, że aż w zaproszeniu wydrukowano ją błędnie. O tempora, o mores! A tu gwałtowne powściągnięcie wodzy rozpędzonych koni mechanicznych naszego durnowatego pośpiechu i obezwładniającego chaosu - irytujących znaków obecnych czasów. Jedno generuje drugie lawinowo, a rozumne głosy ledwo słyszalne w narastającym szumie, gdzie normą równorzędne prezentowanie badziewia i pereł. Na tym tle objawieniem wystawa „Symetriale” z przyrodą zamiast artystowskich podrygów w stylu „Hej ziomale dajcie namiary na opuszczoną fabrykę lub chałupę, to zrobię artystyczne zdjęcia”. Dla Autora prezentowanej fotografii Natura jest źródłem najlepszych inspiracji artystycznych. Szeregiem zaskakujących odsłon pokazał nowe bogactwo tajemniczych światów tam, gdzie inni choć patrzą, widzą tylko monotonne szuwary i rzekę. Nuże epigoni - to nic zdrożnego naśladować. Sęk w tym, że wcześniej wypada pomyśleć - zdziwić się dotychczasowym upartym patrzeniem na świat jednowymiarowo. Punktem wyjścia jest „lustrzane odbicie w wodzie”, ale nie wszystko  się nadaje i trzeba wiedzieć kiedy obrócić obraz o 90 stopni. Nagle pojawią się np. pterodaktyle, dla innych latające smoki, o których legendy „mówią” od tysięcy lat, znane w postaci szkieletów odnajdywane na pustyniach. Latające gady z historii mówionej pierwotnych plemion w resztkach dżungli naszej „globalnej wioski”. Znane też młodzieży jako Nieznany świat z powieści sir Artura Conan Doyla. Na łomżyńskim podwórku pokazane w Katedrze w postaci smoka-szatana, pod nogami św. Michała - obok ołtarza głównego, tu z uczłowieczoną odmianą, więc nie tak straszną (?) jak szatan zwierzęcy - uskrzydlony smok unicestwiany przez św. Michała na obrazach średniowiecznych.

Bolesław Deptuła
pt, 07 kwietnia 2017 07:17
Data ostatniej edycji: pt, 07 kwietnia 2017 07:23:16

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę