Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 24 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Pionierskie lata (3)

Kto by uwierzył 50 lat temu, że to będą ponadczasowe fotografie? Cudem wykonane na kochanej Ziemi Kurpiowskiej, po udręce pisemnych wniosków z Muzeum do Wydziału Kultury": o przydział (!) negatywowych taśm światłoczułych, jakby wcześniej nie można było tych podstawowych materiałów do pracy zapewnić w "aparacie nadzorczym kultury". Czyżby  ktoś liczył, że np. odwieczna Niedziela Palmowa nie dojdzie do skutku? Z kolei późniejszy "działacz" cyfrowy nie zrozumie, jak można było balansować wyczuciem, że zdjęcie "jest udane"- nie mając natychmiastowego sprawdzenia jak "w cyfrze". Jeśli fotograf ryzykował powtórkę, to mogło zabraknąć tej jednej, ostatniej klatki negatywu na coś unikalnego.. Oto II konkurs na "Najpiękniejszą palmę.."- pięknie w 1970 r podtrzymana kultura ludowa w puszczańskiej wsi Łyse. W odrębnej kurpiowskiej wersji: na wystawie w Szkole Podstawowej, z dodatkową wystawą pisanek. Dostarczono ich na Konkurs 364, co odnotowała Kierowniczka Muzeum Jadwiga Chętnikowa, a palm już 96 - 3x więcej niż rok wcześniej. Stopniowo mało znane palmy trafiły do prasy zagranicznej, nawet na wystawy w Rzymie i Mediolanie. Nieoceniony wkład pracy nowego pracownika Muzeum mgr Bronisławy Naleśniak (plastyka-etnografia) oraz ekipy Skansenu z Nowogrodu, całej miłej grupie działaczy regionalnych, księży, nauczycieli - a wszystkim konkursom przewodniczyła z Min. Kultury i Sztuki mgr Barbara Zagórna-Tężycka. Na kolejne wystawy zaplanowano także: wypieki z ciasta, wyroby z żelaza i korzeni, tkaniny...

Foto:
Bolesław Deptuła
pt, 07 kwietnia 2023 12:08
Data ostatniej edycji: pt, 07 kwietnia 2023 12:32:14

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę